Tanzania

Oficjalna nazwa: Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii
Oryginalna nazwa: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania
Stolica: Dodoma
Ludność: 39 384 223
Powierzchnia: 945 087 km²
Język: kisuahili, angielski
Waluta: 1 szyling tanzański (TSh) = 100 centów
Największe miasta: Dar es Salaam, Mwanza, Zanzibar, Arusza (Arusha), Mbeya, Morogoro, Tanga, Kigoma, Dodoma, Tabora.


Mapa Tanzanii
Tanzania mapa

Tanzania to kraj położony w środkowo-wschodniej części Afryki. Oblewają ją wody Oceanu Indyjskiego. Znajduje się tam jeden z najbardziej różnorodnych biologicznie Parków Narodowych Afryki – Serengeti. Z tego też Tanzania jest znana na całym świecie. Również stamtąd pochodzą najstarsze znalezione do tej pory szczątki istot człekokształtnych.

Klimat Tanzanii należy do strefy podrównikowej. Jest tam zdecydowanie sucho. Bardziej wilgotne tereny można spotkać jedynie w wyższych partiach gór, w okolicach wybrzeża oraz wokół jezior. Ta strefa klimatyczna jest związana z występowaniem dwóch pór roku – deszczowej i suchej. Na północy kraju występują dwie pory deszczowe, natomiast na południu tylko jedna. Temperatury w Tanzanii są stosunkowo wysokie. Amplitudy, w porównaniu z klimatem umiarkowanym, są niewielkie, jednak większe niż w obszarze równikowym. Natomiast dzienne amplitudy są wysokie. Z bardzo wysokich spadają do piętnastu stopni Celsjusza w nocy. Wybierając się do Tanzanii należy o tym pamiętać.

Przeważającą formacją roślinną jest sawanna. Jednak szata roślinna jest tam mocno zróżnicowana. Jest to związane ze zróżnicowaną rzeźbą terenu i wpływami prądów znad oceanu. Sawanny występują przede wszystkim w środkowej części kraju. Są to formacje z niską i raczej suchą trawą. Występują tam także suche akacje i sucholubne krzewy. W strefach przybrzeżnych występują bardziej wilgotne sawanny parkowe. Oprócz traw, można tam spotkać wiele drzew, jednak rozłożonych raczej pojedynczo – stąd nazwa parkowa. Można tam spotkać liczne baobaby. Natomiast w południowej części Tanzanii występują widne lasy tropikalne. Drzewa tam występujące zrzucają swoje liście podczas pory suchej.

Fauna Tanzanii jest bardzo wyjątkowa. Nigdzie na świecie nie można spotkać podobnych gatunków, jak w tym kraju. Mimo suchego klimatu występuje tam bardzo duża różnorodność gatunkowa. Zachowała się ona mimo licznych safari – znanych na całym świecie polowań. Zorganizowano na terenie Tanzanii wiele obszarów chronionych i rezerwatów. Spotkać tam można między innymi gazele, słonie, lwy i wiele innych zwierząt, które kojarzą się nam typowo z sawanną. Największym drapieżnikiem sawanny jest lew. Zaraz po nim można wymienić szakale, hieny, lamparty i gepardy. Hipopotamy i krokodyle można obserwować w deltach rzek. Również ptactwo jest tam charakterystyczne, między innymi strusie i flamingi.

Dlaczego warto odwiedzić Tanzanię?

Tanzania jest warta uwagi właśnie ze względu na różnorodność biologiczną, jaką można tam obserwować. Jest to kraj, który wydaje się być zupełnie odrębny od tego, co można spotkać na świecie. Dzięki temu kręcone jest tam wiele filmów przyrodniczych. Organizowane są liczne wycieczki objazdowe po sawannach. Można cały ten fantastyczny świat oglądać z bliska. Co więcej, można poczuć się tak, jak by się w nim zamieszkiwało. Dotknąć roślin rosnących na sawannie oraz zobaczyć jak w rzeczywistości wygląda lew czy słoń. Dopiero podczas bezpośredniego kontaktu z przyrodą jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jaką moc reprezentuje sobą natura.

W kraterze Ngorongo można obserwować nosorożce – jeden z zagrożonych gatunków. Zostało ich już bardzo niewiele. Wszystko przez kłusownictwo, ponieważ z rogu nosorożca wytwarzany jest środek na potencję. Poważany jest on na rynku azjatyckim. Nosorożce na terenie parku są pilnowane przez rangerów, którzy posiadają ostrą broń palną.

Park Narodowy Serengeti to ostatnie na świecie miejsce, gdzie można zaobserwować migracje zwierząt. Jest to niesamowity widok. Stada składające się z tysięcy osobników przemieszczają się w poszukiwaniu nowych pastwisk. Jest to coś, co jest naprawdę godne zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *