Tajwan

Oficjalna nazwa: Tajwan, Republika Chińska
Oryginalna nazwa: Zhōnghuá Mínguó
Stolica: Nankin (oficjalna) Tajpej (de facto)
Ludność: 23 037 031
Powierzchnia: 35 980 km²
Język: chiński mandaryński
Waluta: 1 nowy dolar tajwański (NT$) = 100 centów
Największe miasta: Xinbei, Tajpej, Kaohsiung (Gaoxiong), Taizhong, Tainan


Mapa Tajwanu
Tajwan mapa

Tajwan to niewielkie państwo położone na wyspie. Znajduje się na terenie Azji Wschodniej. W jego skład wchodzą: duża wyspa, która nazywana jest Tajwanem oraz dwadzieścia jeden przylegających do niej, niewielkich wysepek. Jest to Chińska prowincja, należąca do Chińskiej Republiki Ludowej. W praktyce Tajwan jest niezależny od Chin.

Tajwan leży na obszarze, gdzie panuje strefa zwrotnikowa. Jest to odmiana monsunowa, ponieważ duży wpływ na klimat maja pływy pochodzące od Oceanu Spokojnego. Natomiast północne krańce wyspy znajdują się w klimacie podzwrotnikowym. Temperatury tam się stosunkowo wysokie. Zimą średnie temperatury wynoszą tam około piętnastu stopni Celsjusza. Ciepły prąd oceaniczny Kuro Siwo powoduje, że na Tajwanie jest cieplej, niż na podobnie położonych terenach w Chinach. Natomiast w wyższych partiach gór jest zimno. Występuje tam bardzo dużo opadów. Przede wszystkim w okresie letnim, co jest związane z wpływem monsunów. Natomiast zimy na Tajwanie są ciepłe i słoneczne. Występują tam także huragany, które nazywane są tajfunami. Występują one pod koniec lata i w tym okresie należy uważać, bo Tajwan staje się dosyć niebezpieczny.

Na Tajwanie szata roślinna jest dosyć dobrze zachowana. Lasy obejmują aż sześćdziesiąt procent powierzchni wysp. Ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu, występują tam piętra roślinne. Poniżej sześciuset metrów występują wiecznie zielone lasy tropikalne, gdzie dominują przede wszystkim bambusy i palmy. Powyżej tej wysokości, aż do tysiąca ośmiuset metrów nad poziomem morza występują podzwrotnikowe, wiecznie zielone lasy. Dominuje tam wawrzyn i drzewo kamforowe, którego drewno jest nasączone olejkami eterycznymi, o charakterystycznym zapachu. Im wyżej, tym roślinność staje się bardziej podobna do tej rosnącej w klimacie umiarkowanym – drzewa liściaste i iglaste, aż po roślinność alpejską na najwyższych szczytach.

Dlaczego warto odwiedzić Tajwan?

Na Tajwanie na uwagę zasługuje przede wszystkim stare miasto Tainan. Znajdują się w nim liczne świątynie Konfucjusza oraz taoistów – wyznawców tradycyjnego chińskiego systemu filozoficznego i religijnego. Licznie występują również świątynie boga Matsu, który jest zwierzchnikiem rybaków. Jest to najważniejsze bóstwo na wyspie, ponieważ ludność ją zamieszkująca utrzymuje się głównie z rybołówstwa. Nocą miasto tętni życiem za sprawą targowisk, które mają tradycję starochińską. Można dać się porwać w wir chińskiej kultury.

W północnej części Tajwanu utworzony został Park Narodowy. Obejmuje on przede wszystkim formacje skalne, które przybierają tam najróżniejsze, często wyjątkowe, formy. Od swojego kształtu zostały nazwane Głowami Królowych. Poza terenami Parku Narodowego, istnieje możliwość zajęcia się sportami. Przede wszystkim kwitnie tutaj wędkarstwo oraz wspinaczka górska. Jest to idealny sposób spędzenia czasu dla osób aktywnych.

Na południu Tajwanu znajduje się drugi Park Narodowy – Kenting. Obejmuje on przede wszystkim piaszczyste plaże oraz występującą wokół wyspy rafę koralową. Znajdują się tam liczne lęgowiska wielu gatunków ptaków morskich i lądowych oraz wilgotne lasy podzwrotnikowe. To wszystko daje olbrzymią bioróżnorodność, którą należy chronić. Oprócz obserwowania unikalnej przyrody, w południowej części Tajwanu można się oddać rozrywce takiej jak wszelkiego rodzaju sporty wodne – surfing, windsurfing, czy jazda na nartach wodnych – oraz pograć w golfa. Ta część kraju jest słynna z tej ostatniej formy rozrywki. Każdy wielbiciel golfa powinien kiedyś się tam pojawić.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *