Suazi

Oficjalna nazwa: Suazi, Królestwo Suazi
Oryginalna nazwa: Umbuso weSwatini, Kingdom of Swaziland
Stolica: Mbaban
Ludność: 1 138 227
Powierzchnia: 17 363 km²
Język: angielski, swazi
Waluta: 1 lilangeni (E) = 100 centów
Największe miasta: Big Bend, Hlatikulu, Lavumisa, Lobamba, Mankayane, Manzini, Mbabane, Mhlume, Ngwenya, Nhlangano, Piggs Peak, Siteki


Miniaturowe Królestwo Suazi jest dosłownie wciśnięte między Mozambik a Republikę Południowej Afryki. Zamieszkiwane jest przez ród Suazi pochodzący z grupy ludów Bantu. Od niemal trzydziestu lat w kraju może legalnie działać tylko jedna partia polityczna, choć próbowano wcześniej kilkakrotnie modyfikować obowiązująca konstytucję tak, aby zbiegała się ona ze standardami demokratycznymi, co jednak nigdy nie zakończyło się powodzeniem.

Warunki naturalne.
Choć kraj ten jest niewielki, jego położenie na południowych stokach Gór Smoczych sprawia, że różnorodność krajobrazowa jest wysoka. Na zachodzie rosną dobrze wykształcone lasy deszczowe, które ku wschodowi ustępują miejsca sawannom. Klimat charakteryzuje się występowaniem dwóch pór deszczowych: we wrześniu i październiku oraz marcu i kwietniu.

Dlaczego nie Suazi?
Turystyka w Suazi nie rozwinęła się do wysokiego poziomu. Przede wszystkim, dość paradoksalnie, dlatego, że nie jest to znany kraj. Nie jest znany, ponieważ nie rozwinęła się turystyka i tak w koło. Suazi jest jednak niezbyt bezpiecznym miejscem. Wprawdzie przestępczość zorganizowana nie sięga zbyt daleko, nie stwarzając zagrożenia większego niż w Europie, ale za to zagrożenie przestępczością pospolita jest bardzo wysokie. Zazwyczaj turyści docierający do Suazi docierają do niego z Republiki Południowej Afryki. Stamtąd jednak większość decydując się na krótkie wycieczki, wybiera Lesotho, choć krajobrazy Suazi są bardziej atrakcyjne.

Poważnym problemem jest brak infrastruktury noclegowej, a także drogowej, przez co poruszanie się po Suazi, pomijając wprowadzane czasowo ograniczenia w ruchu, nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Z kolei korzystanie ze słabo rozwiniętego transportu publicznego nie jest bezpieczne ze względu na stan techniczny pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *