Oficjalna nazwa: Somalia, Republika Somalijska
Oryginalna nazwa: Republika Somalijska
Stolica: Mogadiszu
Ludność: 9 559 000
Powierzchnia: 637 700 km²
Język: somalijski
Waluta: 1 szyling somalijski (So. Sh.) = 100 centów
Somalia to państwo na „rogu Afryki”. W praktyce kraj ten nie istnieje, ponieważ władza sprawuje kontrolę tylko nad niewielkimi skrawkami terytorium, na lądzie rządzą plemiona pospołu z organizacjami przestępczymi a na morzu piraci, z których powodu to o Somalii robi się głośno. Jak można się domyślać, w takich warunkach turystyka krajoznawcza raczej nie wchodzi w grę, a nawet z osób, które są zawodowo związane z Somalią, coraz mniej ich tam pozostaje.
Warunki naturalne.
Linia brzegowa jest dosyć monotonna, niezbyt urozmaicona. Jedynie na wybrzeżu i południu kraju występują niziny, pozostała część Somalii ma charakter od wyżynnego po wysokogórski z wysokością dochodząca do dwóch tysięcy pięciuset metrów nad poziomem morza. Somalia jest niezagrożona przez gwałtowne zjawiska meteorologiczne, ale narażona jest na susze, zwłaszcza na obszarze gór- na południu ulewne, acz krótkotrwałe deszcze mogą nawet powodować lokalne podtopienia.
Raj utracony.
Somalia, a zwłaszcza jej południowa część oraz wybrzeży, miały wszelkie szanse na rozwinięcie dobrej infrastruktury hotelowej i na to, aby stać się konkurencją turystyczną na przykład dla Egiptu. Niestety, wojna domowa, która trwa nieprzerwanie od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaprzepaściła te szanse chyb bezpowrotnie, ponieważ Somalijski rząd nie radzi sobie z problemem a na morzu obce statki pływają w konwojach organizowanych między innymi przez marynarkę rosyjską i amerykańską.
Somalia to kraj islamskich plemion, które tak naprawdę są odbiciem pozycji społecznej: pasterze są wyżej sytuowani niż rolnicy, ale w każdym zespole rodowym, rodzie czy lineażu występują dalsze podziały, z których wynikają kolejne konflikty, z czasem przybierające nieraz zasięgu ogólnokrajowego.