Sierra Leone

Oficjalna nazwa: Sierra Leone, Republika Sierra Leone
Oryginalna nazwa: Republic of Sierra Leone
Stolica: Freetown
Ludność: 6 150 000
Powierzchnia: 71 740 km²
Język: angielski
Waluta: 1 leone (Le) = 100 centów
Największe miasta: Binkolo, Bo, Bonthe, Daru, Falaba, Freetown, Gbinti, Goderich, Kabala, Kaima


Mapa Sierra Leone
Sierra Leone mapa

Sierra Leone jest to kraj położony Afryce Zachodniej. Oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego. Nazwa tego kraju została nadana przez Portugalczyków i oznacza Góry Lwie. Około stu lat po Portugalczykach, przybyli do Sierra Leone osadnicy brytyjscy i założyli tam kolonię Freetown, która dziś jest stolicą kraju.

Sierra Leone leży przede wszystkim w obrębie klimatu podrównikowego. Jest tam dosyć wilgotno. Nadbrzeżna nizina wykazuje natomiast cechy klimatu równikowego wilgotnego. Mimo tego, że najdalszy jej punkt znajduje się stosunkowo daleko od równika. Występuje tam dużo opadów, przez co klimat jest bardzo wilgotny. W strefie nadbrzeżnej nie wystepuje pora sucha. Deszcze padają tam praktycznie codziennie. W głąb lądu występuje pora sucha. Jednak nie jest to pora, podczas której opady nie występują w ogóle. Temperatury w Sierra Leone są wysokie. Średnia wartość roczna wynosi dwadzieścia pięć stopni Celsjusza i więcej.

Sierra Leone pierwotnie prawie cała porośnięta była tropikalnym lasem deszczowym. Jedynie na północy kraju lasy przemieszane były z wilgotnymi sawannami. Jednak dziś szata roślinna została znacznie przekształcona przez działalność człowieka. Tam, gdzie kiedyś rosły dziewicze lasy tropikalne, dziś rosną lasy wtórne. Urozmaicone są trawiastymi łąkami. Lasy zajmują obecnie jedynie trzydzieści procent powierzchni kraju. Spotkać można również sawannę drzewiastą oraz widne lasy tropikalne. Wzdłuż wybrzeża obserwować można lasy namorzynowe, roślinność bagienną. A przy korytach rzek lasy galeriowe.

Fauna Sierra Leone nie została przekształcona w takim stopniu jak flora. Obserwować tam można około stu gatunków ptaków, wiele gatunków płazów i gadów. Licznie występują również małpy – można spotkać aż jedenaście ich gatunków. W północnej części kraju natknąć się można na antylopy. Bardzo rzadko występują karłowate hipopotamy, słonie oraz lamparty. Niestety niewielki obszar Sierra Leone jest objęty ścisłą ochroną.

Dlaczego warto odwiedzić Sierra Leone?

Sierra Leone jest krajem zorientowanym na połowy ryb. Zatem turyści, którzy lubią wędkować, na pewno się nie zawiodą. Możliwe jest tam łowienie krewetek, krabów, czy sumów. Można się natknąć również na łososia oraz barrakudę. Dla tych, którzy od połowów wolą jedzenie owoców morza, nie ma lepszego rozwiązanie niż nabycie ich od miejscowych rybaków, czy na pobliskich straganach. Stoisk z owocami morza w Sierra Leone nie brakuje.

Dla zwolenników sportów, w Sierra Leone jest możliwość pływania. Zachwycają piaszczyste plaże o dwóch odcieniach piasku – białym i złotym. Rozciągają się praktycznie wzdłuż całej linii brzegowej tego kraju. Woda jest ciepła i przejrzysta. Istnieje również możliwość żeglugi. W pobliżu plaż znajduje się mnóstwo hoteli. Oferują one czasami swoje własne baseny. Jednak grzechem byłoby nie skorzystać z tego, co daje nam natura. Ponieważ jest to kraj ciepły i słoneczny, na pewno wrócimy opaleni i wypoczęci.

W Sierra Leone organizowany jest festiwal bębnów – Tangains. Organizowany jest zazwyczaj przez muzyków Freetong. Wydarzenie to pozwala przenieść się z czasów dzisiejszych do historii. Tubylcy ubierają się w stroje pochodzące jeszcze sprzed czasów kolonialnych. Obserwować można różnorodność kulturową, jaką reprezentują mieszkańcy Sierra Leone. Taniec i zabawa kwitną w tym okresie do białego rana. A wszystko to dlatego, by uczcić święta mające miejsce w grudniu.

Zatem Sierra Leone wydaje się być bardzo atrakcyjnym krajem do zwiedzenia. Przede wszystkim poznanie kultury, jaka jest reprezentowana przez tubylców, oraz piaszczyste plaże są atrakcją przyciągającą uwagę każdego turysty. Dodatkowo piękna przyroda jest w stanie zauroczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *