Seszele

Oficjalna nazwa: Seszele, Republika Seszeli
Oryginalna nazwa: Republic of Seychelles
Stolica: Victoria
Ludność: 86 525
Powierzchnia: 455 km²
Język: angielski, francuski, kreolski
Waluta: 1 seszelska rupia (SRe) = 100 centów
Największe miasta: Victoria, Anse Boileau, Anse Royal, Caseade


Mapa Seszele
Seszele mapa

Seszele to państwo wyspiarskie, które jest położone na Oceanie Indyjskim, na wschód od Afryki. Kraj ten leży w pobliżu równika. Archipelag składa się z dziewięćdziesięciu dwóch wysp. Jedynie trzydzieści trzy z nich są zamieszkałe. Kraj ten utrzymuje się głównie z turystyki.

Wyspy położone są w klimacie równikowym wilgotnym. Temperatury są tam bardzo wysokie, średnia temperatura wynosi tam około dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza. Roczne amplitudy są bardzo małe. Natomiast amplitudy dobowe są stosunkowo wysokie, ponieważ jest to obszar położony dosyć wysoko. Seszele położone są w obszarze, w którym bardzo często występuje deszcz. Mają na to wpływ przede wszystkim wiatry monsunowe. Nie występuje tam wyraźna pora sucha. Często występują tam burze i wiatry. Jest to normalne na tropikalnych archipelagach, jednak należy wziąć te zjawiska pod uwagę, jeżeli wybieramy się na wypoczynek w te rejony.

Na Seszelach roślinność jest bogata. Pomimo słabej jakości gleb, występuje duża różnorodność gatunkowa. Ma na to wpływ przede wszystkim korzystny klimat – dużo słońca i dostatek wody. Brzegi każdej z wysp są porośnięte gajem kokosowym. Natomiast wewnętrzne części wysp zajęte są przez wilgotny las tropikalny. Endemitem występujących jedynie na dwóch spośród wszystkich wysp jest lodoicja seszelska. Jest to roślina, które owoce kształtem przypominają pośladki. Występują licznie drzewa przyprawowe oraz mangowce. Lasy zajmują jedynie osiemnaście procent powierzchni wszystkich wysp. Oprócz formacji drzewiastych, licznie występują krzaki oraz liany. A brzegi wysp otoczone są pięknymi rafami koralowymi.

Fauna Seszeli jest bogata. Występują tam przede wszystkim ptaki – aż trzysta gatunków! Poza ptakami, można obserwować żółwie. W parku Narodowym Aldabara występuje aż tysiąc żółwi olbrzymich, których waga dochodzi do pięciuset kilogramów. Gady reprezentowane są również licznie przez wszelkiego rodzaju jaszczurki. Ponadto Na Seszelach żyje największy nietoperz świata, który żywi się owocami. W głębi wysp spotkać można małpy. Wody natomiast oferują szeroki przekrój ryb, małży i krabów. Występują tam też rekiny, dlatego należy zachować ostrożność na otwartych wodach.

Dlaczego warto odwiedzić Seszele?

Seszele są wartościowe przede wszystkim ze względu na piękne, piaszczyste plaże, które są tam wszechobecne. Cień dają tam kołyszące się na wietrze palmy kokosowe. Natomiast woda jest turkusowo niebieska i przejrzysta. Również dużym plusem jest mocno rozwinięte zaplecze gastronomiczne, nie brak ośrodków sportowo-rekreacyjnych oraz miejsc, w których można by przenocować. Dla samotników natomiast Seszele oferuje wiele dzikich zatoczek i zakątków, w których można się schować przed całym światem. Popularne są również wycieczki w głąb lasów tropikalnych, tak zwany trekking. Jednak w takie miejsce, które jest nie do końca przyjazne dla osoby nieobeznanej, warto zabrać ze sobą przewodnika, który zna zagrożenia płynące z tak gęstej roślinności.

Osoby zainteresowane bioróżnorodnością panującą na rafie koralowej, mają możliwość nurkowania. Jest to zdecydowanie najlepsza forma podziwiania rafy koralowej z bliska. Może dostarczyć nam to niezapomnianych przeżyć.

Na Seszele najlepiej jest przyjechać w okresie od marca do maja i od września do listopada. W innych miesiącach jest tu równie pięknie, jednak pora deszczowa nie pozwala na sukcesywne wygrzewanie się na piaszczystych plażach. A co za tym idzie – nie ma możliwości korzystania z tego, co jest największym skarbem oferowanym przez ten kraj.

Jeżeli interesuje cię wyjazd na Seszele i szukasz informacji na temat rezerwacji luksusowych wakacji, to zapraszamy do zajrzenia na stronę  https://carter.eu/kierunki/ocean-indyjski/seszele 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *