Senegal

Oficjalna nazwa: Senegal, Republika Senegalu
Oryginalna nazwa: République du Sénégal
Stolica: Dakar
Ludność: 12 521 851
Powierzchnia: 196 190 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Dakar, Grand Daka, Pikine, Thiès Nones, Saint-Louis, Ziguinchor, Tiébo, Mbaké, Kolda, Richard-Toll


Mapa Senegal
Senegal mapa

Senegal jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich. Położony jest w Afryce Zachodniej i ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Słynie z rajdu Paryż-Dakar, którego ostatnim punktem jest stolica Senegalu – Dakar właśnie.

Senegal leży w klimacie podrównikowym, który podzielony jest na strefę suchą i mokrą. Nad wybrzeżem panuje klimat śródziemnomorski. Temperatury są tam wysokie przez cały rok. Flora Senegalu ułożona jest w pasach. Na południu występuje sawanna lesista, gdzie miejscami występują widne lasy tropikalne, a na północy sucha sawanna sudańska. Fauna jest mocno wyniszczona. Spotkać można zwierzynę związaną z sawannami, taką jak: antylopy, bawoły, lwy czy hieny. W obszarach powiązanych z lasami tropikalnymi można zaobserwować takie zwierzęta jak pawiany. Nad morzem natomiast obficie występują mewy i rybitwy, które odżywiają się rybami.

Dlaczego warto odwiedzić Senegal?

W Senegalu, ze względu na unikalną faunę i florę, znajdują się liczne rezerwaty przyrody i Parki Narodowe. Jednym z nich jest Park Narodowy Niokolo-Kioba, który znajduje się wzdłuż brzegów rzeki Gambia. Jest to obszar dosyć mocno nawodniony, co umożliwia występowanie wielu gatunków zwierząt i roślin. Tereny te zamieszkałe są przez takie zwierzęta jak lamparty, szympansy, słonie czy liczne płazy i gady – nie wspominając o ptakach, których różnorodność zachwyca. Jest to miejsce godne uwagi, szczególnie dla osób zainteresowanych przyrodą odmienną niż w naszej strefie umiarkowanej.

Kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest Narodowy rezerwat ptaków w Djoudj. Znajduje się w delcie rzeki Senegal, gdzie jezioro, liczne strumienie, stawy oraz rozległe wody stojące tworzą unikalny obszar zamieszkały przez różnorodne ptaki. Jest to teren zagrożony, jednak póki co daje schronienie takim gatunkom jak pelikan biały, czapla purpurowa, czy kormorany. Jest to niesamowite miejsce, pełne niespotykanych gdzie indziej gatunków ptaków.

Warta uwagi jest Wyspa Saint-Luis, która została założona przez francuskich kolonistów. Przez jakiś czas była to stolica Senegalu i odgrywała istotną rolę w kulturze i rozwoju państwa. Szczególny sposób urbanizacji miasta, który jest charakterystyczny dla kolonii, nadaje mu szczególny charakter. Właśnie, dlatego jest to miejsce godne zobaczenia.

Wyspa Gorée to pozostałość po największym w Europie ośrodku handlu niewolnikami. Leży ona naprzeciwko Dakaru. Przechodziła ona z rąk jednego państwa do drugiego kilkukrotnie. Właścicielami byli między innymi Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi. Widoczny jest tam kontrast pomiędzy budynkami mieszkalnymi handlarzy niewolników i smutnym obrazem dzielnic, które zamieszkiwali sami niewolnicy. Jest to przykry obraz, który skłania do refleksji nad wyzyskiem człowieka przez człowieka. Dziś dzień wyspa ta jest symbolem pojednania.

Senegal łączy w sobie świat przyrody oraz świat, w którym żyją ludzie. Ten pierwszy jest godny uwagi ze względu na rzadkie gatunki, występujące jedynie w tym obszarze. Natomiast ludzie zasługują na uwagę ze względu na historię, jaką stworzyli w tym państwie. Wyspy związane z handlem niewolnikami, zmuszają człowieka do głębokiej refleksji nad tym, czy można w taki sposób postępować z innymi ludźmi. Natomiast wyspa Saint-Luis przypomina nam o ważnych historycznych odkryciach geograficznych. Połączeniu się kilku kultur i procesu globalizacji świata. Przypomina się fakt, że kiedyś ludzie nie wiedzieli, że istnieje coś poza obszarem, który zamieszkują. Senegal jest bezwzględnie ciekawym miejscem i zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *