San Marino

Oficjalna nazwa: San Marino, Najjaśniejsza Republika San Marino
Oryginalna nazwa: Serenissima Repubblica di San Marino
Stolica: San Marino
Ludność: 31 817
Powierzchnia: 61,6 km²
Język: włoski
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów
Największe miasta: Serravalle, Borgo Maggiore, San Marino, Domagnano, Fiorentino, Acquaviva, Faetano, Chiesanuova, Montegiardino


Mapa San Marino
San Marino mapa

San Marino to państwo położone w całości na terenach górzystych, na Apeninie Toskańsko-Emiliańskim. Jest to jedno z najstarszych państw Europy. Jego obszar jest niewielki. Jest to najmniejsze państwo zaraz po Watykanie i Monako. San Marino jest enklawą na terenie Włoch.

San Marino położone jest w klimacie podzwrotnikowym, w odmianie śródziemnomorskiej. Cechuje się gorącymi latami i chłodnymi zimami. W okresie zimowym na klimat ma wpływ obecność gór oraz chłodne masy powietrza pochodzące z północy Europy. Latem natomiast klimat kształtowany jest przez masy powietrza, które napływają ze zwrotnika. Średnia temperatur zimą waha się od -2 stopni Celsjusza do 4 stopni Celsjusza. Natomiast latem średnia temperatur nie spada poniżej 23 stopni Celsjusza. Opady w San Marino są wysokie, klimat jest stosunkowo wilgotny, jednak latem opady są rzadkością. Państwo idealne dla osób, które nie lubią deszczowej pogody, a kochają upały.

Przyroda w San Marino to przede wszystkim fauna i flora związane z klimatem śródziemnomorskim. Tereny górskie porośnięte są lasami dębowymi, którym nadano nazwę „parków”. Jednak obejmują one bardzo niewielkie tereny. Powszechnie występuje również makia, która charakteryzuje się gatunkami twardolistnymi, odpornymi na suszę i działanie słońca, często słonolubnymi. Szata roślinna jest bardzo zniszczona przez działalność człowieka. Aż trzy czwarte powierzchni kraju to pola uprawne.

Ze względu na wysoki poziom zaludnienia oraz urbanizacji San Marino, fauna jest bardzo uboga i wyniszczona. Występują tam przede wszystkim małe ssaki, takie jak borsuk, wiewiórka. Do nieco większych rezydentów San Marino należy lis. Są to zwierzęta, o których populacje dbają osoby związane z ochroną środowiska tego państwa.

Dlaczego warto odwiedzić San Marino?
Na szczególną uwagę w San Marino zasługuje stolica kraju – nosząca taką samą nazwę. Jest to duży ośrodek turystyczny. Obserwować można tam ruiny wielu budowli, które mają dużą wartość historyczną i kulturową. Wiele średniowiecznych budynków, fortyfikacji z tego okresu oraz placów, zasługuje na zwiedzenie. Średniowieczny gród otoczony był przez ogromne mury obronne, który miały za zadanie chronić przed najeźdźcami. Na wierzchołkach góry Titano, ponad grodem, zbudowano zamki obronne, które połączone były murami. Odwiedzić można również wiele twierdz, które datuje się na okres od jedenastego aż do dziewiętnastego wieku. Wszystkie zachwycają architekturą i wykonaniem. Liczne kościoły, na czele z bazyliką w San Marino, która pochodzi z dziewiętnastego wieku. Znajduje się tam również niezwykłe muzeum Filatelistyczno-numizmatyczne.

San Marino jest perełką przede wszystkim dla osób, które pasjonują się kulturą, historią i tradycją. Znajduje się tutaj wiele budynków, których zwiedzanie wydaje się być czystą przyjemnością i obcowaniem z przeszłością. Naprawdę stare budynki wprowadzają turystów w klimat średniowiecznej kultury i życia w przeszłości. Historię można tam prawie dotknąć.

San Marino w dużym stopniu dba o turystów, ponieważ turystyka jest jedną z podstawowych dziedzin utrzymujących gospodarkę tego kraju. Więc gdy poczujemy się znużeni zwiedzaniem, nie będzie problemu ze znalezieniem przytulnej kafejki, w której można usiąść na chwilę w ramach odpoczynku i relaksu. Nie brak również restauracji i pubów, w których można skosztować tutejszych specjałów. W restauracjach tradycyjnych potraw, natomiast w pubach alkoholi, które są preferowane przez mieszkańców San Marino. Szczególnie nie brak ich w okolicach Starego miasta, które jest jedną z większych atrakcji turystycznych.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

2 odpowiedzi na „San Marino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *