Samoa

Oficjalna nazwa: Samoa, Niezależne Państwo Samoa
Oryginalna nazwa: Malo Sa’oloto Tuto’atasi o Samoa, Independent State of Samoa
Stolica: Apia
Ludność: 177 714
Powierzchnia: 2944 km²
Język: samoański, angielski
Waluta: 1 tala (WS$) = 100 sene


Mapa Samoa
Samoa mapa

Samoa, znane także jako Samoa Zachodnie (taką nazwę nosił kraj do tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku) zajmuje część wysp Samoa w Oceanii. Pozostała część to Samoa Amerykańskie pod jurysdykcją rządu federalnego. Jest to jeden z krajów, którego znaczną część dochodów stanowią przekazy od emigrantów oraz dotacje z innych krajów, w tym także z Unii Europejskiej. Wyspy nie są szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów, bo podróż na Samoa jest dość droga, a na samych wyspach niezbyt dobrze rozbudowana jest baza hotelowa.

Warunki naturalne.
W skład Samoa wchodzi dziewięć wysp, z czego stałe osadnictwo istnieje na czterech. Mniejsze wyspy są wyspami koralowymi, większe wulkanicznymi, ale bez względu na genezę, wokół każdej rozwijają się rafy koralowe. Najwyższe wzniesienie na wyspach to Silisili, któremu do dwóch kilometrów brakuje jedynie około stu pięćdziesięciu metrów wysokości.

Biednie, ale za to spokojnie.
Samoa są wprawdzie niezbyt bogatym krajem, ale powodem, dla którego wybiera się na wakacje właśnie ten kawałek świata jest bezpieczeństwo. Wprawdzie gwałtowne zdarzenia pogodowe mogą zmącić spokój, Samoa jednak rzadko cierpi poważniejsze straty z ich powodu. Jest to region spokojny, bez terytoriów spornych i zagrożenia konfliktami zbrojnymi, aczkolwiek zagrożenie pospolitą przestępczością jest dość wysokie, choć raczej nie przekracza krytycznego poziomu. Normalna ostrożność w zupełności wystarczy, żeby uchronić się przed większością przykrych niespodzianek.

Życie na Samoa jest dość drogie, zwłaszcza że ceny noclegów rosną niewspółmiernie szybko do standardu. Sama już niewielka ilość miejsc noclegowych może być sporym problemem, bo gospodarka Samoa nie opiera się na turystyce, ale na imporcie batatów, ryżu, jamsu, kawy i kopry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *