Saint Vincent i Grenadyny

Oficjalna nazwa: Saint Vincent i Grenadyny
Oryginalna nazwa: Saint Vincent and the Grenadines
Stolica: Kingstown
Ludność: 119 000
Powierzchnia: 389 km²
Język: angielski, francuski patois
Waluta: 1 dolar wschodniokaraibski (EC$) = 100 centów


Mapa Saint Vincent i Grenadyny
Saint Vincent i Grenadyny mapa

Saint Vincent i Grenadyny to wyspiarskie państwo członkowskie Wspólnoty Narodów z bardzo rozbudowanym samorządem, występujące z wieloma inicjatywami gospodarczymi obejmującymi basem Morza Karaibskiego. Gęstość zaludnienia przekracza trzysta osób na kilometr kwadratowy, a w sezonie turystycznym robi się jeszcze tłoczniej. Państwo to zajmuje wyspy Saint Vincent i północną część archipelagu Grenadyny.

Warunki naturalne.
Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, aczkolwiek na żadnej z nich nie ma czynnego wulkanu. Nie są jednak wolne od wszystkich kaprysów natury, ponieważ leżą w zasięgu cyklonów, które każdego roku powodują znaczne straty. Klimat Saint Vincent i Grenadyn jest tropikalny, ale naturalna szata roślinna została w większości zniszczona, co dotyczy także raf koralowych powstających wokół niektórych wysp.

Turystyka, potem rolnictwo.
Do niedawna jeszcze Saint Vincent i Grenadyny były nastawione na produkcję rolną, która stanowiła główne źródło dochodu. Od drugiej połowy ostatniej dekady ubiegłego wieku to turystyka stanowi oczko w głowie lokalnych władz, aczkolwiek znaczenie rolnictwa jest wciąż duże. Rozbudowie podlega wciąż jednak baza noclegowa, rolnictwo równocześnie staje się bardziej konkurencyjne a odzyskane tereny przekształcane są w działki budowlane pod hotele i kurorty nadmorskie.

Podobnie jak w handlu, także w turystyce główni partnerzy to Kanada oraz Stany Zjednoczone, a spoza kontynentu- Francja i Wielka Brytania. W odróżnieniu od większości wysp Morza Karaibskiego, na Saint Vincent i Grenadynach dominującą religią jest protestantyzm, a dopiero następnie katolicyzm. Nie brak także wyznawców lokalnych kultów i wierzeń, choć jest ich zdecydowanie mniej niż na innych wyspach, a kultura nosi wyraźne ślady wpływów afrykańskich.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *