Oficjalna nazwa: Saint-Martin, Wspólnota Saint-Martin
Oryginalna nazwa:Collectivité de Saint-Martin
Stolica: Marigot
Ludność: 34 500
Powierzchnia: 53,2 km²
Język: francuski
Waluta: euro (EUR, €)
Saint Martin jest od dwa tysiące siódmego roku zbiorowością zamorską Francji. Zostało wydzielone z Gwadelupy w tym samym dni co Saint Berthelemy i ma dokładnie taki sam status. Gmina ta, bo administracyjnie taki status ma region, zajmuje północną część wyspy Saint Martin i kilka pomniejszych wysepek w basenie Morza Karaibskiego i jest traktowane jako część Unii Europejskiej.
Warunki naturalne.
Saint Martin to wyspy pochodzenia wulkanicznego, leżące w całości w strefie klimatów równikowych. Pierwotna szata roślinna jest silnie zdegradowana i reprezentowana jedynie przez słabo rozwinięte, niewielkie fragmenty wilgotnego lasu. Na większości powierzchni występują wilgotne formacje trawiaste typu sawann.
Dobro turystyczne.
Saint Martin, podobnie jak Saint Berhelemy, było początkowo terytorium, którego gospodarka skupiała się głównie wokół rolnictwa i rybołówstwa. Obecnie obie jednostki administracyjne nastawione są głównie na czerpanie dochodu z turystyki, przy czym Saint Martin może pochwalić się zdecydowanie lepiej rozwiniętą bazą noclegową i infrastrukturą turystyczną. Każdego roku gości wielu turystów, w tym sporą część Europejczyków spędzających urlop w basenie Morza Karaibskiego.
Saint Martin nie ma własnej, rdzennej kultury. Obecny krąg kulturowy tworzą tam potomkowie niewolników i kolonistów, a główną religią jest katolicyzm oraz różne odłamy protestantyzmu. Bardzo słabo są reprezentowane nawet nurty afrykańskie, co na tle pozostałych społeczności regionu jest faktem niezwykłym, ale także w jakiś sposób zubożającym wyspę i odbierającym jej nieco atrakcyjności turystycznej. Saint Martin jest jednak miejscem o standardzie przeciętnym, co oznacza, że po bardziej wyszukaną rozrywkę należy udać się na inne wyspy.