Oficjalna nazwa: Saint Lucia
Oryginalna nazwa: Saint Lucia
Stolica: Castries
Ludność: 164 213
Powierzchnia: 616 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar wschodniokaraibski (EC$) = 100 centów
Największe miasta: Anse La Raye, Gros Islet, Castries (stolica), Choiseul, Dennery, Micoud, Rodney Bay, Soufrière, Vieux Fort, Ravine Poisson, Morne Du Don, Ti Morne, Mon Repos, Ti Roche, Desruisseaux, Mannings, Laborie
Saint Lucia to państwo zajmujące wyspę o tej samej nazwie, położone w archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Ponieważ Saint Lucia jest państwem członkowskim Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, głową państwa jest monarcha brytyjski, choć wyspa posiada własną władze wykonawczą i sądowniczą. Wyspa jest dość gęsto zaludniona, ale prawdziwie tłoczno robi się dopiero w szczycie sezonu turystycznego, kiedy na Saint Lucia jednocześnie może przebywać nawet około ćwierć miliona osób.
Warunki naturalne.
Wyspa ma charakter wyżynno-górzysty z maksymalnym wzniesieniem na wysokości dziewięciuset pięćdziesięciu metrów. Na wyspie znajduje się także uśpiony od dwustu pięćdziesięciu lat wulkan Qualibou. Tym, co przyciąga rzesze turystów są gorące źródła oraz wspaniałe rafy koralowe, które jednak w ostatnich latach zamierają z powodu zanieczyszczeń wód.
Teren sporu.
Saint Lucia, odkryta prawdopodobnie już przez Kolumba na samym początku szesnastego wieku, zasiedlona została dopiero sto pięćdziesiąt lat później, ale od razu stała się terenem spornym między Wielką Brytanią a Francją. Obecnie jest to jednak bardzo spokojny region, w którym nawet zagrożenie pospolitą przestępczością nie jest nadzwyczajnie wysokie, choć w sezonie turystycznym portfele i torebki giną bardzo szybko, jeśli pozostawić je bez opieki.
Na wyspie dominująca religią jest katolicyzm, cztery razy mniej jest protestantów a niecałe dziesięć procent przypada na pozostałe religie, w tym spirytystów, będących jedną z bardziej fascynujących kultur regionu, niedostępną jednak dla przybyszów z zewnątrz.
Podstawową zaletą Saint Lucia z punktu widzenia turysty jest spokój i względne bezpieczeństwo- na wyspie praktycznie zerowe jest zagrożenie wojną, atakami terrorystycznymi, a przestępczość zorganizowana jest słabsza niż w Europie.