Rwanda

Oficjalna nazwa: Rwanda, Republika Rwandy
Oryginalna nazwa: Repubulika y’u Rwanda, Republic of Rwanda
Stolica: Kigali
Ludność: 10 186 000
Powierzchnia: 26 338 km²
Język: kinyarwanda, francuski, angielski
Waluta: 1 frank rwandyjski (RF) = 100 centymów
Największe miasta: Ruhengeri, Butare, Gisenyi, Byumba, Cyangugu


Mapa Rwanda
Rwanda mapa

Rwanda to państwo miniaturowe przy swoich wielkopowierzchniowych sąsiadach: Demokratycznej Republice Konga i Tanzanią. Jest jednocześnie jednym z najgęściej zaludnionych państw afrykańskich i miejscem jednej z najpotworniejszych zbrodni: w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku dokonano zbrodni ludobójstwa na około ośmiuset tysiącach ludzi.

Warunki naturalne.
Praktycznie cały kraj położony jest powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza, a w najwyższym punkcie wysokość wynosi ponad cztery i pół kilometra licząc od poziomu morza. Dzięki dużej wysokości bezwzględnej, temperatury średnie miesięczne w Rwandzie są niższe niż w wielu krajach afrykańskich i wynoszą maksymalnie około dwudziestu jeden stopni we wrześniu. Sieć rzeczna jest bardzo dobrze rozwinięta, gleby zróżnicowane, ale główną formacją roślinną jest sawanna, ponieważ naturalnie występujące lasy zostały przetrzebione praktycznie całkowicie, jeśli nie liczyć obszaru chronionego.

Różnorodnie, ale spokojnie.
Jak na kraj o tak dużej różnorodności etnicznej, Rwanda jest już krajem spokojnym, choć wciąż borykającym się z wieloma problemami: korupcją na szczytach władzy, biedą, głodem. Obok siebie żyją tu nie tylko katolicy, protestanci i muzułmanie, ale także wyznawcy religii pierwotnych. Społeczeństwo Rwandy jest wielokulturowe, co znajduje odbicie także w strukturze używanych języków. Oficjalne to angielski i kiniarwanda, ale powszechna jest znajomość francuskiego (choć Rwanda nigdy nie była pod zarządem francuskim) oraz suahili.

Jedyne rzeczy, które mogą zakłócić spokojny wypoczynek to bardzo wysokie wskaźniki przestępczości pospolitej i fatalny stan infrastruktury drogowej, co skutecznie odbiera przyjemność podróżowania po tym niewielkim kraju.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *