Republika Zielonego Przylądka

Oficjalna nazwa: Republika Zielonego Przylądka
Oryginalna nazwa: República de Cabo Verde
Stolica: Praia
Ludność: 499 796
Powierzchnia: 4033 km²
Język: portugalski
Waluta: escudo Zielonego Przylądka (CVE)
Największe miasta: Praia, Mindelo, Santa Maria, Santa Cruz, São Filipe


Mapa Republiki Zielonego Przylądka
Republika Zielonego Przylądka mapa

W przypadku Republiki Zielonego Przylądka nazwa jest nieco myląca, ponieważ kraj ten zajmuje Wyspy Zielonego Przylądka położone przeszło sześćset kilometrów na zachód od Afryki. Nazwa jednak pochodzi od Zielonego Przylądka- najbliższego fragmentu stałego lądu. O mieszkańcach tego regionu mówi się czasem, korzystając z portugalskiego określenia wysp, Kabowerdeńczycy.

Warunki naturalne.
Archipelag tworzy łącznie piętnaście wysp o górzystej części centralnej. Najwyższy punkt archipelagu sięga wysokości niemal trzech tysięcy metrów powyżej poziomu morza, ale mimo to wszystkie wyspy, z jednym wyjątkiem, są zamieszkane. Naturalna roślinność na wyspach została zastąpiona przez uprawy kukurydzy, manioku, grochu, ziemniaków, trzciny cukrowej, bananów i palm kokosowych. Roślinnością potencjalną dla tych terenów jest roślinność półpustyń i pustyń.

Wyspy bez przeszłości.

Wyspy Zielonego Przylądka rozczarują tych, którzy spodziewaliby się znaleźć na nich ciekawą, orientalną kulturę. Przed przybyciem Portugalczyków wyspy te były bowiem niezamieszkane, a i obecnie większość ludności to potomkowie Portugalczyków, ale dużą część społeczeństwa stanowi ludność mieszana. Najbogatszym dorobkiem kulturowym mogą poszczycić się kabowerdeńscy pisarze, których dzieła są jednymi z najliczniejszych w Afryce.

Na wyspach większość ludności zajmuje się rolnictwem i rybołówstwem, ale niemal jedna piąta wartości PKB to wartość przekazów i przelewów, jakie Kabowerdeńczycy otrzymują od krewnych za granicą. Turystyka jest rozwinięta przeciętnie, choć, gdyby nie ograniczone możliwości bazy noclegowej Republiki Zielonego Przylądka, na pewno dochody byłyby większe, tym bardziej że kraj ten coraz częściej staje się ważnym punktem na turystycznej mapie świata.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *