Pitcairn

Oficjalna nazwa: Pitcairn, Wyspy Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno
Oryginalna nazwa: Pitcairn, Henderson, Ducie, and Oeno Islands, Pitkern Ailen
Stolica: Adamstown
Ludność: 48
Powierzchnia: 62,45 km²
Język: angielski, pitkern
Waluta: angielski


Mapa Pitcairn
Pitcairn mapa

Pitcairn to grupa czterech wysp położonych na Oceanie Spokojnym, między Australią a Ameryką. W całym archipelagu o łącznej powierzchni niecałych pięćdziesięciu kilometrów znajduje się tylko jedna osada, która w dodatku stale się wyludnia. Pierwszymi osadnikami byli żeglarze z HMS Bounty, a na mapy wyspa trafiła dopiero od początków dziewiętnastego wieku. W jego połowie podjęto nawet próbę przesiedlenia rozbitków (a właściwie rozbitka i towarzyszących mu kobiet) na wyspę Norfolk, ale rozczarowani, szybko wrócili na Pitcairn.

Warunki naturalne.
Wyspy są niewielkie, ale w strefach przybrzeżnych znajdują się wysokowydajne złoża złota, cynku, ołowiu i kilku innych rud. Nie są one jednak eksploatowane, a jedynym źródłem dochodu jest turystyka i rolnictwo oraz sprzedaż znaczków pocztowych. Wyspa Pitcairn jest pochodzenia wulkanicznego, pochodzenie tech pozostałych wysp związane jest z rafami koralowymi.

Małe, dalekie, ale piękne.
Choć wyspy są niewielkie a dotarcie na nie to niezbyt tania podróż nawet z Nowej Zelandii, która oferuje najlepsze połączenia z archipelagiem, jest to na pewno wycieczka, na którą warto się wybrać. Najpopularniejszą pamiątką z Pitcairn są poszukiwane na całym świecie znaczki pocztowe, ale wszyscy przywożą też sławny miód z Pitcairn, pomarańcze i kokosy, a przede wszystkim wspaniałe zdjęcia, przy których uroki Hawajów są jakby niepełne i blade.

Pitcairn jest rajem dla nurków i płetwonurków, ponieważ można tam obejrzeć niezwykle bogate w gatunki, stosunkowo mało zniszczone przez zanieczyszczenia rafy koralowe. Wszystko to sprawia, że Pitcairn przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Mimo to wyspom nie grozi zadeptanie, ponieważ jest to turystyka zorganizowana, na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *