Pitcairn

Oficjalna nazwa: Pitcairn, Wyspy Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno
Oryginalna nazwa: Pitcairn, Henderson, Ducie, and Oeno Islands, Pitkern Ailen
Stolica: Adamstown
Ludność: 48
Powierzchnia: 62,45 km²
Język: angielski, pitkern
Waluta: angielski


Mapa Pitcairn
Pitcairn mapa

Pitcairn to grupa czterech wysp położonych na Oceanie Spokojnym, między Australią a Ameryką. W całym archipelagu o łącznej powierzchni niecałych pięćdziesięciu kilometrów znajduje się tylko jedna osada, która w dodatku stale się wyludnia. Pierwszymi osadnikami byli żeglarze z HMS Bounty, a na mapy wyspa trafiła dopiero od początków dziewiętnastego wieku. W jego połowie podjęto nawet próbę przesiedlenia rozbitków (a właściwie rozbitka i towarzyszących mu kobiet) na wyspę Norfolk, ale rozczarowani, szybko wrócili na Pitcairn.

Warunki naturalne.
Wyspy są niewielkie, ale w strefach przybrzeżnych znajdują się wysokowydajne złoża złota, cynku, ołowiu i kilku innych rud. Nie są one jednak eksploatowane, a jedynym źródłem dochodu jest turystyka i rolnictwo oraz sprzedaż znaczków pocztowych. Wyspa Pitcairn jest pochodzenia wulkanicznego, pochodzenie tech pozostałych wysp związane jest z rafami koralowymi.

Małe, dalekie, ale piękne.
Choć wyspy są niewielkie a dotarcie na nie to niezbyt tania podróż nawet z Nowej Zelandii, która oferuje najlepsze połączenia z archipelagiem, jest to na pewno wycieczka, na którą warto się wybrać. Najpopularniejszą pamiątką z Pitcairn są poszukiwane na całym świecie znaczki pocztowe, ale wszyscy przywożą też sławny miód z Pitcairn, pomarańcze i kokosy, a przede wszystkim wspaniałe zdjęcia, przy których uroki Hawajów są jakby niepełne i blade.

Pitcairn jest rajem dla nurków i płetwonurków, ponieważ można tam obejrzeć niezwykle bogate w gatunki, stosunkowo mało zniszczone przez zanieczyszczenia rafy koralowe. Wszystko to sprawia, że Pitcairn przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Mimo to wyspom nie grozi zadeptanie, ponieważ jest to turystyka zorganizowana, na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *