Oficjalna nazwa: Paragwaj, Republika Paragwaju
Oryginalna nazwa: República del Paraguay,Tetã Paraguái
Stolica: Asunción
Ludność: 6 670 000
Powierzchnia: 406 750 km²
Język: hiszpański, guarani
Waluta: 1 guarani (G) = 100 centimos
Największe miasta: Asunción, Ciudad del Este, San Lorenzo, Luque, Capiatá, Lambaré, Fernando de la Mora, Limpio, Ñemby, Encarnación
Paragwaj to państwo, które znajduje się na terenie Ameryki Południowej. Jest to jedno z mniejszych państw znajdujących się na tym kontynencie. Nie ma dostępu do morza. Panuje tam klimat zwrotnikowy, a ukształtowanie terenu jest stanowczo nizinne.
Paragwaj leży w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego i przejściowego. Różnice przejawiają się głównie w ilościach opadów deszczu. Wschodnia część państwa cechuje się wilgotną odmianą klimatu zwrotnikowego. Średnie temperatury na tym terenie zbliżone są do dwudziestu stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych jest nieco chłodniej. Występują tu duże amplitudy dobowe. Natomiast w Chaco charakteryzuje się bardziej suchą odmianą klimatu, gdzie średnie temperatury są wyższe latem i niższe zimą.
W miarę przechodzenia się ze wschodu na zachód Paragwaju zmniejsza się ilość opadów. Na zachodzie kraju miesiące deszczowe przypadają na okres letni, natomiast w dolinie rzeki Paragwaj na zimowe. Na wschodzie kraju pada przez cały rok.
Szata roślinna Paragwaju jest dobrze zachowana. Nie została naruszona w dużym stopniu przez działalność ludzką. Lasy zajmują około czterdziestu procent powierzchni całego kraju. Na wschodzie można obserwować wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe. Spotkać tam można wiele gatunków cennych drzew, na przykład mahoń, czy hebanowiec. Charakterystyczne dla Paragwaju są takie rośliny jak arakurie oraz ostrokrzew paragwajski. Wraz z przechodzeniem na zachód, wiecznie zielone lasy zmieniają się w widne lasy zwane Chaco. Składają się one z kolczastych zarośli i drzew. Między obszarami, na których rozpościerają się lasy, występują pasy sawanny. Na terenach nadbrzeżnych spotkać można roślinność lubiącą tereny bagienne. Na zachodzie spotkać można suche sawanny, na których dominującą rośliną – oprócz różnego typu traw – są kaktusy.
Fauna, tak jak i roślinność Paragwaju, jest dobrze zachowana. Występuje tam duża różnorodność gatunkowa. W Chaco można spotkać takie zwierzęta jak jaguary. Licznie żyją tam również gryzonie, do których należą między innymi wiskacze. Jelenie pampasowe oraz pancerniki to również gatunki rodzime. Ciekawym zwierzęciem jest kapibara, która jest charakterystyczna dla Ameryki Południowej. W rzekach możemy natknąć się na krwiożercze piranie, a nad wodami krokodyle oraz boa dusiciela. Na wschodzie bogate z różnego rodzaju pająki, jadowite owady i węże, są wiecznie zielone lasy. W ich obrębie należy być ostrożnym.
Dlaczego warto odwiedzić Paragwaj?
Główna atrakcją turystyczną w Paragwaju są niesamowite wodospady Iguazu. Krajobraz ten jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek stworzyła natura. Jest to jeden z obowiązkowych przystanków, jeżeli kiedykolwiek znajdziemy się w Paragwaju. Czegoś podobnego nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu na świecie.
Ważnymi dla tego kraju są również ruiny jezuickich redukcji, które nazywane są Yaguaron. Wartymi uwagi są również zabytki, które związane są z czasami kolonialnymi. Należą do nich przede wszystkim różnego typu zabudowy – domy, stajnie, szopki znajdujące się w pobliżu domów. Wszystko to daje podmuch historii, przenosi nas w czasy, gdy w Paragwaju znajdowali się koloniści. Możemy przez chwilę poczuć to, w jaki sposób ludzie wtedy żyli.
Godną uwagi jest olbrzymia zapora znajdująca się na rzece Parana – nazywana jest Itapiu (po portugalsku to Hidroelétrica de Itaipú). Jest to druga co do wielkości elektrownia wodna na świecie. Konkuruje z nią jedynie Zatoka Trzech Przełomów, która znajduje się w Chinach. Jest to zdecydowanie jedno z większych osiągnięć inżynierii.
0 odpowiedzi na „Paragwaj”