Palmyra

Oficjalna nazwa: Palmyra
Oryginalna nazwa: Palmyra Atoll
Ludność: 11
Powierzchnia: 12 km²
Język: angielski
Waluta: dolar amerykański (USD)


Palmyra, terytorium inkorporowane Stanów Zjednoczonych, znajduje się na Oceanie Spokojnym i jest częścią archipelagu Sporadów Środkowopolinezyjskich. Pod wspólną flagą występuje kilkadziesiąt wysepek koralowych, będących jednym z popularniejszych, obok Hawajów, regionów wypoczynkowych tej części świata. Wielokrotnie wyspy te przechodziły z rąk prywatnych w ręce kilku różnych rządów. Obecnie ich właścicielem jest organizacja The Nature Conservancy, która na tym terenie utworzyła obszar chronionej przyrody.

Warunki naturalne.
Palmyra to w większości niezamieszkane wyspy koralowe porośnięte lasami palmowymi. Wokół atolu rozciągają się rafy koralowe będące schronieniem setek gatunków zwierząt. Na samych wyspach żyje kilka rzadkich gatunków ptaków. Łączna powierzchnia wysp wynosi dwanaście kilometrów kwadratowych, a długość linii brzegowej- czternaście i pół kilometra.

Raj jak na Hawajach.
Palmyra przypomina położone dalej na północ Hawaje, z tą tylko różnicą, że wyspy archipelagu są zdecydowanie mniejsze i niemal niezamieszkane, czego o Hawajach nie da się powiedzieć. Wycieczki w rejon archipelagu prowadzone są głównie jako wypady jednodniowe dla pasjonatów i miłośników przyrody, bo na samym archipelagu nie istnieje baza noclegowa. Jednym z powodów, dla których TNC zdecydowała się na zakup wysp były właśnie plany zamiany atolu w centrum hotelowe, centrum kasyn lub składowisko odpadów promieniotwórczych.

Turyści na archipelag Palmyra nie trafiają często a mniej lub bardziej regularne rejsy wykonywane są głównie z Hawajów, rzadziej z Samoa Amerykańskiego- Palmyra leży w połowie drogi między nimi. Faktem jednak jest, że osoby, które miały okazję odwiedzić Palmyra są nimi zachwycone i chętnie chwalą się zdjęciami z niepowtarzalnymi- nawet na hawajach- zdjęciami.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *