Palestyna

Oficjalna nazwa: Państwo Palestyna
Oryginalna nazwa: Daulat Filastin, دولة فلسطين
Stolica: Ramallah
Ludność: ok. 4 mln
Powierzchnia: 6242 km²
Język: arabski
Waluta: 100 agor = 1 szekel
Największe miasta: Jerozolima, Gaza, Han Junis, Dżabalija, Hebron, Nablus, Rafah, Ramallah, Jerycho


Palestyna jest krainą w Azji, znajdującą się we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obecnie termin ten obejmuje Izrael i państwa przez niego okupowane, czyli Strefę Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu. Nazwa Palestyna pochodzi od Filistynów, którzy osiedlili się na jej terytorium około dwunastego wieku przed naszą erą. Jednak nazwa ta oficjalnie została zamieniona z Judea na Syria Palestina przez cesarza Hadriana w drugim wieku naszej ery.

Palestyna charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Lata tam są ciepłe i suche. Natomiast zimy łagodne, bez mrozów. Jednak wpływ na kształtowanie klimatu mają położone w pobliżu Sahara oraz pustynie Półwyspu Arabskiego. Średnie temperatury zimą nie spadają poniżej piętnastu stopni Celsjusza, natomiast latem wahają się od dwudziestu ośmiu do trzydziestu trzech stopni Celsjusza. Jedynie na wyżynach średnia temperatur jest niższa o około dziesięć stopni Celsjusza. Na tych obszarach, w okresie zimowym, mogą występować przymrozki. Jest to region stosunkowo suchy, średnia roczna opadów nie przekracza tutaj ośmiuset milimetrów. W południowej części Izraela wartość ta nie przekracza pięćdziesięciu.

Flora Palestyny to przede wszystkim roślinność stepowa, śródziemnomorska, półpustynna i pustynna. Niestety szata roślinna została silnie zmieniona przez działalność ludzką i prowadzone na tych terenach wojny. Jednakże aktualnie bardzo dba się o odbudowę naturalnego środowiska tego obszaru.

Wiosną można obserwować tam takie gatunki roślin, jak żarnowiec ciernisty i posłonek pospolity. Równie popularne są wiciokrzewy, platany, pistacje atlantyckie i palmy daktylowe. Kwieciste pola zachwycają, ponieważ obserwować można na nich takie gatunki, jak: lilia biała, irys, hiacynt, czy tulipan.

Na obszarze Palestyny występuje fauna typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. W lasach można spotkać borsuka, daniela, żbika i dzika. Tereny pustynne prezentują takie gatunki, jak gazela arabska, koziorożec nubijski, czy szakal złocisty. Licznie występują też gryzonie, które bardzo dobrze radzą sobie w surowych warunkach pustynnych. Popularnymi ptakami są te należące do kuraków oraz drapieżne, jak na przykład sępy. Dobrze na tym terenie radzą sobie również gady, które reprezentowane są przez żmiję lewantyńską, agamę i krągłówka.

Dlaczego warto odwiedzić Palestynę?

Wybierając się do Palestyny, która przez wiele osób uważana jest za Ziemię Świętą, największym zainteresowaniem darzy się zawsze Betlejem. Jest to starożytne miasto, w którym – według podań – narodził się Jezus Chrystus. Dlatego obszar ten jest tak ważny dla wielu osób, które mają zamiar się tam wybrać.
Palestyna jest jednak regionem, gdzie spotyka się wiele kultur. Rywalizują one między sobą, co jest dosyć kłopotliwe dla turysty, który znajdują się tam po raz pierwszy. Jednak może to być ciekawym doświadczeniem. Kłopotliwym jest to, że na terenie Palestyny stacjonują bazy armii, która w każdym momencie może przetrzebić dogłębnie bagaż każdej osoby. Niezbędne są również przepustki, o które zazwyczaj dba biuro podróży, z którego wybieramy się na wycieczkę. Wybierając się do Palestyny należy przygotować się na ciągłe kontrole.

Będąc w Palestynie, obowiązkowym jest zwiedzenie Jerozolimy. To kolejne miejsce związane z religią. Miasto to jest bardzo często wspominane przede wszystkim w Starym Testamencie. Miało również ogromne znaczenie w życiu Jezusa Chrystusa, który spędził tam większość swojego dzieciństwa. Z tych właśnie względów znajduje się tam bardzo wiele świątyń związanych z trzema głównymi nurtami religii monoteistycznej: islamem, chrześcijaństwem i judaizmem. Są to budowle, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *