Osetia Południowa

Oficjalna nazwa: Osetia Południowa
Oryginalna nazwa: Республикæ Хуссар Ирыстон, Республика Южная Осетия
Stolica: Cchinwali
Ludność: 70 000
Powierzchnia: 3 900 km²
Język: osetyjski, rosyjski
Waluta: rubel rosyjski (RUR), lari (GEL)


Osetia Południowa to region sporny na północy Gruzji. W praktyce jest to niezależne państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej, ale wspierane przez Rosję i kraje będące de facto jej satelitami oraz Wenezuelę. Według Gruzji cały teren dawnego Południowoosetyjskiego Okręgu Autonomicznego jest obecnie pod okupacją rosyjską. Ponieważ napięcia w regionie są bardzo silne, sytuacja polityczna i gospodarcza jest bardzo niestabilna, Osetia Południowa nie jest miejscem na urlop.

Warunki naturalne.
Osetia Południowa zajmuje część Wielkiego Kaukazu. Krajobraz jest całkowicie górzysty, także klimat i szata roślinna noszą znamiona astrefowości właściwej wysokim górom. Największa rzeka regionu to Wielka Liachwi.

Teren niedostępny dla turystów.
Główną przeszkodą dla rozwoju ruchu turystycznego są stałe napięcia między Gruzją a separatystyczną republiką wspieraną przez Rosję. W czasie działań wojennych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku ucierpiała niemal cała baza hotelowa, której w tych warunkach nikt nie odbudowywał. Zniszczonych lub zagubionych zostało także wiedzie dzieł kultury materialnej, a częściowo utracona została także tożsamość kulturowa Osetyjczyków.

Problemem może być także uzyskanie pozwolenia na wjazd, ponieważ Polska nie uznała niepodległości Osetii Południowej, natomiast Osetyjskie kontrole graniczne są zamknięte dla osób posiadających wizę gruzińską. Ambasada Osetii Południowej pracuje w Moskwie, nikt jednak nie chce ryzykować wyjazdu to kraju zagrożonego wybuchem działań wojennych, a także charakteryzującego się bardzo wysokim wskaźnikiem przestępczości pospolitej. Odbudowa Osetii Południowej przy takich uwarunkowaniach, jeśli w ogóle możliwa, będzie bardzo powolna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *