Oman

Oficjalna nazwa: Oman, Sułtanat Omanu
Oryginalna nazwa: سلطنة عُمان
Stolica: Maskat
Ludność: 3 312 000
Powierzchnia: 309 500 km²
Język: arabski
Waluta: 1 rial omański (RO) = 1000 baiza
Największe miasta: Maskat, Suhar, Ar-Rustak, Nizwa, Sur, Al-Burajmi, Al-Chabura, Al-Mudajbi, Al-Masnaa, As-Sib, As-Suwajk, Bawszar.


Mapa Oman
Oman mapa

Oman położony jest na półwyspie Arabskim i oblany wodami Morza Arabskiego oraz Zatoki Omańskiej. Kraj ten jest członkiem Ligi Państw Arabskich. Jest to jedno z młodszych państw regionu, ponieważ niepodległość uzyskał dopiero na początku drugiej połowy dwudziestego wieku, wyrywając się spod władzy Wielkiej Brytanii. Formalnie jednak niepodległość Omanu stała się faktem dopiero w dwadzieścia lat później.

Warunki naturalne.
Większość kraju ma charakter równinny, nizinny, jedynie w północno-wschodniej części znajdują się dość wysokie góry, sięgające nieco ponad trzech tysięcy metrów. Flora jest charakterystyczna dla obszarów pustynnych, gdzieniegdzie tylko z karłowatymi akacjami i palmami. Na północy kraju opady są tak skąpe, że szata roślinna praktycznie się nie rozwija, jeśli nie liczyć kilku gatunków skrajnych kserofitów.
Kraj-zabytek.

Oman jest konserwatywnym państwem islamskim i jedynym miejsce, gdzie cudzoziemcy nie muszą ściśle wypełniać zasad narzucanych przez islam są hotele dla obcokrajowców w większych miastach. Poza tym zarówno od kobiet, jak i od mężczyzn wymaga się spełnienia wszystkich wymogów stawianych przez prawo szariatu.
W Omanie jest aż pięć zabytków, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO, przy czym jeden z nich, szlak kadzidła, jest symbolem dawnej świetności Omanu. Jest to bowiem kraj leżący w miejscu, w którym przecinały się drogi wielu karawan kupieckich, natomiast kadzidło było głównym produktem eksportowym Omanu. Obecnie zamiast kadzidła Oman eksportuje głównie ropę naftową, ale zyski z jej sprzedaży nie przyczyniają się do wzrostu bogactwa mieszkańców, a jedynie służą wąskiej elicie mającej zagwarantowany udział w zyskach, za co Oman był już niejednokrotnie krytykowany na arenie międzynarodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *