Norwegia

Oficjalna nazwa: Norwegia, Królestwo Norwegii
Oryginalna nazwa: Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg
Stolica: Oslo
Ludność: 4 769 000
Powierzchnia: 324 220 km²
Język: norweski
Waluta: 1 korona norweska (NKr) = 100 øre
Największe miasta: Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim, Fredrikstad, Drammen, Skien, Kristiansand, Tromsø, Tønsberg


Mapa Norwegiai
Norwegia mapa

Norwegia to kraj leżący w Europie Północnej. Zajmuje północną i zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Ma dostęp do morza. Norwegia ma jedną z najdłuższych i najbardziej rozbudowanych linii brzegowych. Ma to związek z jej położeniem na Półwyspie Skandynawskim. Na terenach położonych za kołem podbiegunowym występują zjawiska nocy polarnej i dnia polarnego. Klimat w Norwegii jest raczej zimny. Duży wpływ na temperatury ma prąd przychodzący od morza. Zmniejsza on amplitudę temperatur, w wielu miejscach podwyższa ją znacznie.

Duże zróżnicowanie klimatu i ukształtowania terenu zapewnia występowanie wielu gatunków zwierząt i roślin. Duża różnorodność siedlisk gwarantuje schronienie olbrzymiej ilości zwierząt związanych z surowym, zimnym klimatem.

Roślinność jest mocno zróżnicowana ze względu na różnice występujące w klimacie. Flora dzieli się na taką, która potrzebuje więcej nasłonecznienia, ale wytrzymuje większe mrozy, oraz taką, która nie potrzebuje dużo światła słonecznego, jednak jest mniej odporna na zmiany temperatury. Oprócz tych dwóch typów roślinności, występuje jeszcze roślinność alpejska, która przystosowana jest do surowego klimatu górskiego. Wytrzymuje mocno ujemne temperatury i nie wymaga dużego nawodnienia.

W Norwegii występują takie zwierzęta jak niedźwiedź polarny, kaszalot, czy rekin olbrzymi. Szelfy norweskie znane są jako jedne z najbogatszych w różnorodne formy życia. Wiele z nich wpisanych jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, między innymi takie zwierzęta jak wilk szary, lis polarny czy żaba jeziorkowa.

Dlaczego warto odwiedzić Norwegię?

W Norwegii znajduje się wiele zabytków, które zasługują na uwagę osób przyjeżdżających do tego kraju. Zacząć można od miasta Alta, w którym odkryto szereg malowideł naskalnych. Pozwalają one cofnąć się w czasie o około sześć tysięcy lat, pogłębić kulturę ludzi zamieszkujących w tamtych czasach ziemie należące dziś do Norwegii. Ponadto Alta jest miastem, które jest ośrodkiem handlowym, komunikacyjnym i przemysłowym. Wydobywane są tam łupki, które są jednymi z najbardziej cenionych na świecie – ze względu na swój wiek. Liczą one około sześciuset milionów lat!

Bardzo ciekawym obiektem jest także Bryggen, co w języku norweskim znaczy „nadbrzeże”. Jest to szereg budowli, które powstały w celach handlowych. Znajdują się w norweskim mieście Bergen. Ich ekspansja miała związek z dobrze rozwijającym się handlem. Kompleks ten powstał w czternastym wieku, a służy aż po dziś dzień. Wcześniej ośrodek handlowy, a dziś – znajdują się tam liczne puby, restauracje i hotele.

Warto odwiedzić również Ornes, gdzie znajduje się kościół klepkowy. Jest to najstarszy klepkowy kościół, jaki zachował się w Norwegii po dziś dzień. Powstał on w pierwszej połowie dwunastego wieku, zbudowany jest w całości z drewna. A konstrukcja pochodzi z czasów, kiedy go wybudowano, co potwierdziły badania archeologiczne. Cały kościół pokryty jest malowidłami przedstawiającymi motywy roślinne i runiczne. Natomiast portal północny przedstawia starcie dobra ze złem. Przy ołtarzu znajdują się dwa emaliowane świeczniki, które pochodzą z dwunastego wieku. Kościół jest jedynym w swoim rodzaju. Odwiedzenie go dostarcza niesamowitych przeżyć.

Norwegia może nie jest zbyt ciepła i nie nęci wylegiwaniem się na gorącym piasku, jednak jest tam wiele różnych atrakcji. Liczne muzea i galerie sztuki, puby, restauracje nęcą ciepłą atmosferą. Dla miłośników przyrody natomiast jest wiele atrakcji związanych z niecodziennymi gatunkami zwierząt występujących w Norwegii. Na pewno nie jest to kraj, w którym można byłoby się nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *