Niue

Oficjalna nazwa: Niue
Oryginalna nazwa: Niuē
Stolica: Alofi
Ludność: 1 354
Powierzchnia: 260 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar nowozelandzki= 100 centów


Mapa
Niue mapa

Niue jest wyspą na Oceanie Spokojnym, częścią Polinezji. Od strony prawnej ma status terytorium stowarzyszonego z Nową Zelandią, w praktyce jednak jest terytorium samodzielnym. Sprawy wewnętrzne wyspy są regulowane przez jej własny, dwudziestoosobowy „parlament”- to rozsądna liczba, biorąc pod uwagę, że stałych mieszkańców nie ma nawet półtora tysiąca.

Warunki naturalne.
Niue jest atolem wyniesionym, największą wyspą koralową na świecie. W najwyższym punkcie osiąga siedemdziesiąt metrów, na wyspie nie ma natomiast żadnych wód powierzchniowych, a dostępu do oceanu na większym odcinku linii brzegowej bronią wysokie klify.

Piękna i niebezpieczna.
Choć Niue jest z całą pewnością pięknym miejscem z jej palmami kokosowymi i szerokimi wodami oceanu, to właśnie ów ocean jest największym zagrożeniem, ponieważ rodzi huragany, z których jeden, Heta, na początku dwudziestego pierwszego wieku przechodząc nad wyspą, uszkodził dosłownie całą infrastrukturę: domy, drogi, przystań. Od tego czasu Niue znacznie się wyludniła, z podróży w te okolice wycofało się jednocześnie kilka znaczących biur podróży, wskutek czego Niue podupadła gospodarczo.

Sama wyspa natomiast wciąż pozostaje piękna i decyzja o odwołaniu wycieczek była chyba nieco przesadzona, ponieważ poza sezonem huraganów trudno znaleźć w okolicy bardziej urokliwe i bardziej godne zobaczenia miejsce. Wciąż jednak można na Niue dostać się z Nowej Zelandii, Wysp Cooka, Tonga i Samoa, a niekiedy także z innych wysp i wysepek Polinezji, dzięki czemu piękno tego regionu wciąż jest w jakiś sposób prezentowane, choć skala oczywiście jest już znacznie mniejsza niż jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rocznie na Niue przybywa kilkanaście- kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *