Nepal

Oficjalna nazwa:Nepal, Federalna Demokratyczna Republika Nepalu
Oryginalna nazwa: संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल, Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl
Stolica: Katmandu
Ludność: 28 635 000
Powierzchnia: 140 800 km²
Język: nepalski
Waluta: 1 rupia nepalska (NR) = 100 pajsa
Największe miasta: Kathmandu, Bhadgaon, Bhaktapur, Biratnagar, Bodhnath, Changu, Narayan, Patan, Pokhara


Mapa Nepalu
Nepal mapa

Nepal to państwo położone w Azji południowej, na obszarze Himalajów. Większa część tego kraju to teren górzysty. Często odwiedzany jest przez osoby, które pragną zmierzyć się z siłami natury i zdobyć najwyższe szczyty świata. Klimat w Nepalu podzielony jest na charakterystyczny klimat Himalajów oraz strefę zwrotnikową, występującą na południu kraju.

Roślinność występuje w piętrach klimatycznych. U podstawy Himalajów występują wiecznie zielone lasy, w których występują takie rośliny jak palmy, bambusy czy drzewa sandałowe. Ponad nimi występują lasy liściaste, w których można znaleźć dęby, wiązy i brzozy. Jeszcze wyżej – na wysokości powyżej dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza – występują lasy iglaste. Po przekroczeniu czterech tysięcy metrów nad poziomem morza pojawiają się łąki alpejskie. Najwyższym piętrem jest pustynia wysokogórska, na której nie występują żadne rośliny. Dominują nagie skały, śnieg i wieczne lodowce.

Fauna Nepalu jest niezwykle ciekawa. Jest to strefa przejściowa między azjatyckimi krainami palearktycznymi, a orientalnymi. Na terenie mniej górzystym występują takie gatunki zwierząt, jak tygrys, nosorożec indyjski, słoń indyjski, czy małpy. Natomiast w górach spotkać można gorala, tara i jaka. Są to zwierzęta przystosowane do zamieszkiwania surowego klimatu wysokogórskiego. Ciekawymi gatunkami są również gady występujące w Nepalu: agama himalajska oraz wąż – mokasyn himalajski.

Dlaczego warto odwiedzić Nepal?

Przede wszystkim Nepal słynie z Himalajów, które przyciągają turystów jak magnes. Największe góry świata to nie lada gratka dla doświadczonych alpinistów. Jednak Himalaje nie są górami dla każdego. Należy poważnie podejść do rozważania wspinaczki wysokogórskiej. Osoby mniej doświadczone powinny się ograniczyć do zdobywania niższych, łatwiejszych we wspinaczce szczytów. Dla osób nielubiących wspinaczki, bądź niemających dostatecznie dużo czasu, w Nepalu znajdują się miejsca, z których doskonale można podziwiać najwyższe szczyty świata. Między innymi z Nagarkot można obserwować Mount Everest oraz Manaslu.

Obowiązkową pozycją do odwiedzenia, jeżeli znajdujemy się już w Nepalu, jest jego stolica – Kathmandu. Jest to jedno z największych miast Nepalu, powszechnie uważane za najpiękniejsze. Niestety nie wszyscy darzą je sympatią, ze względu na intensywne zapachy tam panujące, szerzący się chaos i tłok. Jednak osoby, które łatwo się aklimatyzują, mogą pokochać to miasto.

Kolejnym punktem wyprawy powinien być Park Narodowy Chitwan, który położony jest na nizinach Terai, a pokryty jest lasami tropikalnymi oraz sawanną. Można tam pojeździć na grzbiecie słonia, odbyć trek przez dżunglę oraz spłynąć tamtejszą tratwą po rzece, co dostarcza nie lada przeżyć. Podczas tych podróży można natknąć się na tygrysy bengalskie, nosorożce oraz krokodyle. Chociaż opiekunowie wycieczki nie pozwolą, by któryś z turystów został pożarty, jest to piękne doświadczenie.

Dla osób, które pragną oświecenia, bądź podróży w głąb siebie, poleca się małe miasteczko Lumbini, które jest jednym z najświętszych miejsc Buddyzmu. Spotkać tam można wiele pielgrzymów, którzy przybywają modlić się do swego Buddy. Nieopodal wioski znajduje się park, w którym wybudowano świątynię pamiętającą narodziny Buddy. Postawiono tam również liczne klasztory, które są darami od wielu krajów. Każdy z nich jest wybudowany w ofierze Buddy, w charakterystycznym dla danego kraju stylu architektonicznym. Dla osób, które chcą się wgłębić w tę kulturę, możliwy jest udział w obrzędach. A dla tych, którzy pragną się wyciszyć – dostępne są kursy medytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *