Mozambik

Oficjalna nazwa: Mozambik, Republika Mozambiku
Oryginalna nazwa:República de Moçambique
Stolica: Maputo (dawniej Lourenço Marques)
Ludność: 21 000 000
Powierzchnia: 801 590 km²
Język: portugalski
Waluta: 1 metical (Mt) = 100 centavos
Największe miasta: Maputo, Matola, Beira, Nampula, Chimoio, Nacala, Quelimane, Tete, Xai-Xai, Gurúè


Mapa Mozambiku
Mozambik mapa

Mozambik to jedno z najbardziej znanych państw afrykańskich, zajmujące wybrzeże wschodnie w południowej części kontynentu, na wysokości Madagaskaru. Przez kilka wieków była to kolonia portugalska, obecnie jednak jest to jedno z najbiedniejszych państw świata.

Warunki naturalne.

Długa linia brzegowa stanowi dane miejsce przyłączenia dzisiejszego Madagaskaru. Wody przybrzeżne nie są najżyźniejsze, ale i tak to rybactwo stanowi główny sposób zarabiania na życie w Mozambiku i jest dźwignią gospodarki. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość ponad dwóch tysięcy czterystu metrów powyżej poziomu morza, a klimat sprzyja uprawie bawełny i herbaty. Gleby są żyzne, ale wskutek niewłaściwej kultury rolnej szybko ulegają wyjałowieniu. Na terenie Mozambiku praktycznie nie występują już pierwotne lasy ani formacje trawiaste, jedynie nieużywane pola staja się terenem sukcesji wtórnej. Tam jednak również silnie eksploatuje się wyrastajcie z banku nasion drzewa, które są eksportowane w całości lub po wstępnej obróbce. Mozambik dysponuje dość znacznymi pokładami węgla i gazu ziemnego.

Kraj kultury plemiennej.

Mozambik jest jednym z nielicznych krajów o tak silnym wyrazie kultury plemiennej. Wyraża się ona zarówno w kwestiach administracyjnych, gdzie oficjalnie plemiona utrzymują bezpośrednią zwierzchność nad dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami ludności, jak również w kwestiach religijnych i obyczajowych. Co drugi mieszkaniec Mozambiku jest wyznawcą lokalnej religii, często wzbogaconej o elementu kultu voodoo lub pokrewnych rytuałów. Największą spójną religią jest katolicyzm, jednak animistów i wyznawców plemiennych kultów w sumie jest niemal o jedną trzecią więcej niż chrześcijan. W związku z taką dystrybucją Mozambik jest doskonałym miejscem do obserwacji, badania i poznawania kultury rdzennej afryki, choć oczywiście kilkaset lat portugalskiego panowania pozostawiło swój ślad na kulturze Mozambiku. Niewiele jednak zmieniło się w sferze mentalności, jedynie kultura materialna, a zwłaszcza architektura, pozostają do dziś pod silnym wpływem europejczyków.

Mozambik jest też krajem o bardzo wysokim współczynniku analfabetyzmu. Niemal czterdzieści procent kobiet i aż dwie trzecie mężczyzn po piętnastym roku życia nie potrafi czytać ani pisać. O niskim poziomie edukacji świadczy też wskaźnik urodzeń, który wynosi niemal pięcioro dzieci na kobietę i bardzo wysokie zagrożenie zarażeniem AIDS. Średnia oczekiwana długość życia nie dochodzi do czterdziestu lat, choć powoli wzrasta.

Przy tych wszystkich nieszczęściach nie można nie zauważyć, że mieszkańcy Mozambiku, jakkolwiek do obcych podchodzą z dużą dozą nieufności, są jednocześnie pomocni i uczynni. Chętnie dzielą się swoimi skromnymi zapasami i udzielają wszelkiej możliwej pomocy. Często to tradycyjne łodzie rybackie wzdłuż wybrzeża zastępują komunikację publiczną, która w niektórych rejonach kraju praktycznie nie funkcjonuje. Jednocześnie turystom z rzadka pokazywane są zwyczaje miejscowych, ale jeśli turysta zaskarbi sobie czymś przyjaźń Mozambijczyków to może mieć pewność, że zostanie przez nich przyjęty niemal jako honorowy członek lokalnej społeczności.

W praktyce kultura Mozambiku jest silnie nacechowana znamionami kultur pierwotnych. Ma to swoje wady i zalety, na pewno jednak nie jest to powód, żeby wyjeżdżać na wakacje z podejście obserwatora osobliwości. Mozambik jest raczej spojrzeniem wstecz i powodem do głębszej refleksji, którą należy podjąć na temat tego biednego kraju, którego zasoby przez kilkaset lat były eksploatowane przez europejczyków, a którego mieszkańcy do dziś mają tyle honoru i dumy, że jako państwo nie proszą o pomoc, a jako ludzie są ją jeszcze skłonni zaoferować.

2 odpowiedzi na „Mozambik

 1. kris pisze:

  mam dziewczyne z Mozambiku. Główna bolączką tego kraju jest skorumpowany rząd.
  Najważniejsze że się kochamy i chcemy pobrać

 2. basia pisze:

  Mozambik jest biednym ale jednoczesnie bardzo ciekawym krajem pelnym zyczliwych ludzi, ktorzy na codzien borykaja sie z niewyobrażalnym dla nas problemami, ale jednoczesnie zachowuja spokoj ducha i wielki optymizm.
  Mimo przeogromnej biedy spowodowanej glownie przeszloscia kolonialna i roznicami kulturowymi ( Polnoc czyli Europa, Ameryka Płn itd jest lepiej zorganizowana i nastawiona na planowanie), Mozambijczycy sa naprawde wartosciowymi ludzmi wartymi poznania i zaprzyjaznienia się.
  Mozna sie od nich wiele nauczyc – radosci zycia, pogody ducha, cieszenia sie drobiazgami, nie oczekiwania zbyt wiele od zycia, radzenia sobie w najciezszej sytuacji itd.
  Rzeczywiscie sa dumni, mimo ciezkiej sytuacji nie prosza o pomoc. Nieliczna grupa jest “zepsuta” przez jalmuzne bogatych, ale mysle ze w Rzymie czy Londynie jest wiecej zebrakow niz na ulicach Maputo.
  Jesli ktos odpowiednio zabezpieczy swoje zdrowie ( liczne szczepienia, dobre ubezpieczenie zdrowotne) oraz potrafi zaakceptowac na codzien niewygody ( brak pradu, wody, internetu) moze smialo jechac do Mozambiku, przezyc wielka przygode kulturowa i poznac wspanialych ludzi.
  Korupcja jest ogromna, ale mozna z nia walczyc w ten sposob: nie łamac prawa i w zadnym wypadku nie placic lapowek. To niestety wiaze sie z tym, ze wiele spraw urzedowych moze byc zalatwianych miesiacami… ale trzeba sie z tym pogodzic i juz. Bez korupcji zycie jest trudniejsze ale mozliwe.
  I mozna dac przy okazji przyklad – ze nalezy sie do grupy bialych, ktorzy szanuja prawo i potepiaja korupcje. Coraz wiecej Mozambijczyków docenia i szanuje taka postawe “glupich” nieskorumpowanych bialych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *