Oficjalna nazwa: Mozambik, Republika Mozambiku
Oryginalna nazwa:República de Moçambique
Stolica: Maputo (dawniej Lourenço Marques)
Ludność: 21 000 000
Powierzchnia: 801 590 km²
Język: portugalski
Waluta: 1 metical (Mt) = 100 centavos
Największe miasta: Maputo, Matola, Beira, Nampula, Chimoio, Nacala, Quelimane, Tete, Xai-Xai, Gurúè
Mozambik to jedno z najbardziej znanych państw afrykańskich, zajmujące wybrzeże wschodnie w południowej części kontynentu, na wysokości Madagaskaru. Przez kilka wieków była to kolonia portugalska, obecnie jednak jest to jedno z najbiedniejszych państw świata.
Warunki naturalne.
Długa linia brzegowa stanowi dane miejsce przyłączenia dzisiejszego Madagaskaru. Wody przybrzeżne nie są najżyźniejsze, ale i tak to rybactwo stanowi główny sposób zarabiania na życie w Mozambiku i jest dźwignią gospodarki. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość ponad dwóch tysięcy czterystu metrów powyżej poziomu morza, a klimat sprzyja uprawie bawełny i herbaty. Gleby są żyzne, ale wskutek niewłaściwej kultury rolnej szybko ulegają wyjałowieniu. Na terenie Mozambiku praktycznie nie występują już pierwotne lasy ani formacje trawiaste, jedynie nieużywane pola staja się terenem sukcesji wtórnej. Tam jednak również silnie eksploatuje się wyrastajcie z banku nasion drzewa, które są eksportowane w całości lub po wstępnej obróbce. Mozambik dysponuje dość znacznymi pokładami węgla i gazu ziemnego.
Kraj kultury plemiennej.
Mozambik jest jednym z nielicznych krajów o tak silnym wyrazie kultury plemiennej. Wyraża się ona zarówno w kwestiach administracyjnych, gdzie oficjalnie plemiona utrzymują bezpośrednią zwierzchność nad dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami ludności, jak również w kwestiach religijnych i obyczajowych. Co drugi mieszkaniec Mozambiku jest wyznawcą lokalnej religii, często wzbogaconej o elementu kultu voodoo lub pokrewnych rytuałów. Największą spójną religią jest katolicyzm, jednak animistów i wyznawców plemiennych kultów w sumie jest niemal o jedną trzecią więcej niż chrześcijan. W związku z taką dystrybucją Mozambik jest doskonałym miejscem do obserwacji, badania i poznawania kultury rdzennej afryki, choć oczywiście kilkaset lat portugalskiego panowania pozostawiło swój ślad na kulturze Mozambiku. Niewiele jednak zmieniło się w sferze mentalności, jedynie kultura materialna, a zwłaszcza architektura, pozostają do dziś pod silnym wpływem europejczyków.
Mozambik jest też krajem o bardzo wysokim współczynniku analfabetyzmu. Niemal czterdzieści procent kobiet i aż dwie trzecie mężczyzn po piętnastym roku życia nie potrafi czytać ani pisać. O niskim poziomie edukacji świadczy też wskaźnik urodzeń, który wynosi niemal pięcioro dzieci na kobietę i bardzo wysokie zagrożenie zarażeniem AIDS. Średnia oczekiwana długość życia nie dochodzi do czterdziestu lat, choć powoli wzrasta.
Przy tych wszystkich nieszczęściach nie można nie zauważyć, że mieszkańcy Mozambiku, jakkolwiek do obcych podchodzą z dużą dozą nieufności, są jednocześnie pomocni i uczynni. Chętnie dzielą się swoimi skromnymi zapasami i udzielają wszelkiej możliwej pomocy. Często to tradycyjne łodzie rybackie wzdłuż wybrzeża zastępują komunikację publiczną, która w niektórych rejonach kraju praktycznie nie funkcjonuje. Jednocześnie turystom z rzadka pokazywane są zwyczaje miejscowych, ale jeśli turysta zaskarbi sobie czymś przyjaźń Mozambijczyków to może mieć pewność, że zostanie przez nich przyjęty niemal jako honorowy członek lokalnej społeczności.
W praktyce kultura Mozambiku jest silnie nacechowana znamionami kultur pierwotnych. Ma to swoje wady i zalety, na pewno jednak nie jest to powód, żeby wyjeżdżać na wakacje z podejście obserwatora osobliwości. Mozambik jest raczej spojrzeniem wstecz i powodem do głębszej refleksji, którą należy podjąć na temat tego biednego kraju, którego zasoby przez kilkaset lat były eksploatowane przez europejczyków, a którego mieszkańcy do dziś mają tyle honoru i dumy, że jako państwo nie proszą o pomoc, a jako ludzie są ją jeszcze skłonni zaoferować.
2 odpowiedzi na „Mozambik”