Oficjalna nazwa: Mołdawia, Republika Mołdawii (Republika Mołdowy)
Oryginalna nazwa: Republica Moldova
Stolica: Kiszyniów (Chişinău)
Ludność: 4 324 450
Powierzchnia: 33 843 km²
Język: mołdawski
Waluta: 1 mołdawski lei (MLD) = 100 bani
Największe miasta:, Kiszyniów, Bielce, Soroki, Kaguł, Tyraspol, Bendery, Rybnica, Orgiejów, Komrat
Mołdawia, często zwana Mołdową, co jest niepoprawnym spolszczeniem oryginalnej wymowy, pierwotnie była częścią Rumunii, następnie zaś stała się częścią SRR, a obecnie podzielona na Mołdawię i Naddniestrzańską Republikę Mołdawii, nieuznawaną na arenie międzynarodowej, jest niewielkim państwem o dość dużej gęstości zaludnienia.
Warunki naturalne.
Położona w Besarabii Mołdawia jest pozbawiona dostępu do morza, choć można je bez większych problemów teoretycznie zobaczyć- od granicy do wybrzeża pozostaje jedynie dziesięć kilometrów terytorium rumuńskiego. Kraj jest wyjątkowo nizinny, utworzony na podłożu wapiennym, a więc obfitujący w jaskinie. Najwyższy punkt znajduje się zaledwie czterysta trzydzieści metrów powyżej poziomu morza.
SRR XXI wieku.
Mołdawia nawet po upadku ZSRR nie zerwała z dziedzictwem gospodarczym sowieckiej republiki. Do dziś większą część areału rolniczego zajmują nierentowne kołchozy i sowchozy, krajowi grożą niedostatki energii elektrycznej a gospodarka jest nienowoczesna i oparta wciąż na zasadach centralnego planowania, choć oficjalnie istnieje w Mołdawii wolność gospodarcza. Wciąż jest to zresztą miejsce stacjonowania wojsk rosyjskich. To one zresztą zapobiegły zbrojnemu włączeniu Naddniestrza w obręb Mołdawii w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym drugim roku. Nie zmienia to jednak faktu, że Republika Naddniestrzańska nie jest uznawana nawet przez Rosję. W lewobrzeżnej części Dniestru coraz silniej zaznaczają się tendencje separatystyczne, zwłaszcza, że jest to region najsilniej uprzemysłowiony, lecz mniejszy.
Kultura narodowa.
Kultura w Mołdawii, jak mało gdzie w obecnych czasach, jest oznaką przynależności narodowej, co szczególnie dobrze widać na podstawie używanego kroju pisma. W większej części Mołdawii używa się alfabetu łacińskiego, ale w separatystycznej Mołdawii Naddniestrzańskiej- uproszczonej cyrylicy, czyli grażdanki. Spora część powstających utworów literackich opiera się na historii regionu lub też autentyczne wydarzenia przenosi na fikcyjne postaci i fikcyjne miejsca w Mołdawii. Zwłaszcza po upadku Związku Radzieckiego literatura mołdawska stała się orężem w walce o odzyskanie tożsamości kulturowej, a następnie bronią w walce z politycznymi przeciwnikami między uznawaną na arenie międzynarodowej Mołdawią a nieuznawaną Republiką Naddniestrzańską. Poza tym kultura Mołdawii nie jest drastycznie różna od kultury Rumunii. Dominująca religią jest prawosławie i to z niego wypływa większość zwyczajów i obrzędów. Rdzenne tradycje zniknęły zupełnie w starciu z prawosławiem, albo wymieszały się z obyczajnością religijną do tego stopnia, że są dziś nie do odróżnienia od obyczajów rumuńskich czy ukraińskich. Także muzyka pełna jest związków z muzyką Rumunii, Turcji i Ukrainy, zresztą nie ma w Mołdawii długiej historii, ponieważ pierwsza mołdawska szkoła muzyczna powstała znacznie później niż jej europejskie odpowiedniki, natomiast film ma więcej wspólnego z literaturą. Kinematografia także stała się kulturową bronią.
Najbiedniejszy kraj łasy na pieniądze.
Mołdawia jest najbiedniejszym krajem Europy. Należy szczególną uwagę zwrócić na ceny waluty w kantorach, gdzie normalną praktyką jest obniżenie ceny waluty oraz doliczanie prowizji za obsługę, skutkiem czego i tak zapłacić trzeba więcej. Drogie są hotele i gastronomia, leki i sam przejazd przez granicę- Mołdawia wyspecjalizowała się w tworzeniu dziesiątek drobnych z pozoru opłat, które w sumie dają całkiem pokaźne wydatki.