Martynika

Oficjalna nazwa: Martynika
Oryginalna nazwa: Région Martinique
Stolica: Fort-de-France
Ludność: 399 000
Powierzchnia: 1128 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank francuski = 100 centymów
Największe miasta: Fort-de-France, Le Diamant, Le.Francois, St-Pierre


Martynika to wyspa, która należy do Francji. Leży w Ameryce Środkowej. Odkryta została przez Krzysztofa Kolumba. Jej krajobraz jest górzysty, a klimat tropikalny. Leży ona bowiem w strefie równikowej. Występuje tam zjawisko deszczy zenitalnych. Przyczynia się ono do skrajnej wilgotności panującej na tej wyspie. Temperatury tutaj są wysokie, typowe dla klimatu równikowego, natomiast opady częste i obfite.
Szata roślinna w dużym stopni została zdegradowana przez człowieka. Duże obszary wyspy są zajęte przez tereny rolnicze oraz obszary miejskie. Lasy to zaledwie jedna czwarta powierzchni wyspy. Występują tam wiecznie zielone lasy tropikalne. Spotkać można wiele gatunków palm. Wokół wyspy obserwować można życie toczące się na rafach koralowych, co jest jednym z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych na świecie.

Fauna charakteryzuje się brakiem występowania dużych ssaków. Licznie reprezentowane są małpy i gryzonie. Gady, owady i ptactwo, to typowe zwierzęta tego regionu. Liczne ryby i skorupiaki również wpływają na wzbogacenie bioróżnorodności.

Dlaczego warto odwiedzić Martynikę?

Martynika oferuje turystom między innymi zwiedzanie Parku Narodowego, który można zwiedzać pieszo, rowerem bądź konno. Jest to atrakcyjna forma podróży, a każdy może wybrać to, co najbardziej lubi.

Warto również odwiedzić muzeum trzciny cukrowej – Les Trois Ilets, w którym podziwiać można kolekcje muszli, oraz przepiękne wyroby garncarskie, charakterystyczne dla tej wyspy. Znajduje się tam również pole golfowe, co może zachęcić spragnionych odreagowania stresu turystów do zażycia dziennej dawki sportu. A przecież sport to zdrowie!

Wyjątkowym miejscem jest le Vauclin, w którym obserwować można tradycyjne, rybackie domy w całości wykonane z drewna. Cały ten kompleks można obserwować z pobliskiej góry, która daje możliwość podziwiania niezwykłej panoramy.

Oczywiście nie można pominąć wypoczynku na gorącej, słonecznej plaży. A tych na Martynice jest dostatek. Piasek tam jest biały i przyjemny. Sam widok zachęca do chwilowego odpoczynku na prażącym słońcu. Krystaliczna woda i palmy kokosowe tworzą wrażenie niezamieszkałej, tropikalnej wyspy, na której nie ma możliwości nie odpocząć.

Na Martynice nie brakuje również imprez i festiwali. Jedno z największych i najhuczniejszych świąt odbywa się po okresie Trzech Króli, jest to karnawał. Wszyscy bawią się i tańczą, ulice są kolorowe od przebierańców. Nie brak tutaj również imprez związanych z żeglarstwem.

Właśnie dlatego Martynika jest miejscem godnym odwiedzenia. Niespotykana na co dzień w klimacie umiarkowanym roślinność, nowe smaki oraz otaczająca nas zewsząd krystalicznie czysta woda, to najlepsze argumenty za wycieczką w tamte okolice. Jednak i dla ludzi rozrywkowych nie zabraknie okazji do tańców i wzięcia udziału w różnych imprezach organizowanych przez tamtejszą ludność. W najgorszym wypadku drink z parasoleczką, pod palmą kokosową – czy brzmi to jak źle spędzony urlop?

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *