Madagaskar

Oficjalna nazwa:Madagaskar, Republika Madagaskaru
Oryginalna nazwa:Repoblikan’I Madagasikara, République de Madagascar
Stolica: Antananarywa
Ludność: 20 653 556
Powierzchnia: 587 040 km²
Język: francuski, malgaski
Waluta: 1 frank malgaski (FMG) = 100 centymów
Największe miasta:Antananarywa, Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana, Antanifotsy, Ambovombe, Amparafaravola


Mapa Madagaskaru
Madagaskar mapa

Madagaskar jest wyspą, która leży na Oceanie Indyjskim, nieopodal Afryki. Jest to czwarta, największa wyspa na świecie. Występuje tam duża różnorodność klimatyczna, co jest związane z urozmaiconą rzeźbą terenu oraz położeniem tej wyspy. Występują tam dwie wyraźne pory roku – pory deszczowej i suchej, która trwa od maja do połowy października. Temperatury są tam stosunkowo wysokie. Zimą wynoszą one około dziesięciu stopni Celsjusza, natomiast latem osiągają powyżej trzydziestu stopni Celsjusza.

Szata roślinna, która pokrywa Madagaskar jest nieco odmienna niż ta, którą można spotkać na stałym lądzie Afryki. Na Madagaskarze obecnych jest wiele gatunków endemicznych i reliktów. Jest to spowodowane tym, że wyspa ta w bardzo wczesnym stadium oddzieliła się od kontynentu i ewolucja płynęła tam swoim torem. Na występowanie roślin ma duży wpływ klimat, w którym dana część wyspy się znajduje. Przy wybrzeżu spotkać można parkowe lasy, w których duży udział mają palmy i pandanusy. Laguny natomiast pokryte są roślinnością bagienną, wymagającą dużej wilgotności. Charakterystyczną dla Madagaskaru rośliną jest drzewo pielgrzymów. W jego pniu znajduje się sok, który nadaje się do spożycia.

Zwierzęta Madagaskaru to przede wszystkim lemury. Występuje ich tam ponad dwadzieścia gatunków. Natomiast nie występują żadne gatunki małp. Nie można spotkać tam również dużych kotów – lwów, lampartów. Występują tam jednak jeże i nietoperze. Krokodyle i niejadowite węże reprezentują gady Madagaskaru. Można również spotkać wiele gatunków kameleonów i żółwie.

Dlaczego warto odwiedzić Madagaskar?

W północnej części Madagaskaru znajduje się Park Narodowy nazywany Ambre. Położony jest wśród wulkanicznych wzgórz. Jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka, jednak występuje tam wiele gatunków lemurów. Widokiem, który utkwi każdemu w pamięci na wieki są kwitnące orchidee, które nadają temu Parkowi Narodowemu magicznego wyglądu.

Kolejnym Parkiem Narodowym wartym uwagi jest Park Narodowy Salo. W jego skład wchodzą lasy i sawanny. Także i w tym parku główną atrakcją są żyjące tam lemury.

Pałac w mieście Tana to budowla pochodząca z dziewiętnastego wieku. Była to własność wieloletniego premiera Madagaskaru. Obecnie jest to muzeum wnętrz, chętnie odwiedzane przez turystów. Również w Tana wartym uwagi jest Pałac Rova, który jest dawną siedzibą królów Madagaskaru. Niestety budowla ta spłonęła w dziewiętnastym wieku w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziś podziwiać można jedynie mury zewnętrznego pałacu.

Ogromnym entuzjazmem wśród turystów cieszą się słoneczne plaże o białym piasku. Widoki, jakie gwarantuje nam pobyt na Madagaskarze, wydają się być wyjętymi z wyszukanych pocztówek. Jedną z wielu atrakcji, jakim można się poddać na Madagaskarze, jest nurkowanie. Dla żądnych przygód turystów, możliwa jest wycieczka w głąb puszczy tropikalnej i stawienie się oko w oko z przyrodą. W wiecznie zielonych lasach tropikalnych człowiek może poczuć jak niewielką cząstką przyrody jest on sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *