Macedonia


Oficjalna nazwa: Macedonia, Republika Macedonii
Oryginalna nazwa: Република Македонија
Stolica: Skopje
Ludność: 2 061 000
Powierzchnia: 25 713 km²
Język: macedoński, albański
Waluta: 1 denar macedoński (MKD) = 100 deni
Największe miasta: Skopje, Kumanowo, Bitola, Priłep, Tetowo, Wełes, Ochryda, Gostiwar, Sztip, Strumica


Mapa Macedonii
Macedonia mapa

Macedonia to niewielkie państwo położone w południowo-wschodniej Europie, w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Kraj ten nie ma dostępu do morza. Krajobraz jest zdecydowanie wyżynno-górski, co daje zróżnicowaną rzeźbę terenu.

Macedonia to państwo znajdujące się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Tam, gdzie występują wyższe masywy górskie, można spotkać się z klimatem umiarkowanym. Bardzo wysokie góry charakteryzują się występowaniem pięter roślinności. Klimat Macedonii jest kształtowany przez suche, kontynentalne masy powietrza. Występują tam długie, suche lata i chłodne, mroźne zimy.

Średnia temperatura roczna w Macedonii wynosi około dwudziestu czterech stopni Celsjusza. W okresie letnim, w partiach nizinnych, temperatury są wysokie, a ich średnia to trzydzieści jeden stopni Celsjusza. Wartości te są obniżane przez góry, w których jest chłodniej. Zimą, na terenach nisko położonych, temperatury są niskie. Często występują mrozy, a średnia temperatur to minus jeden stopień Celsjusza. Góry obniżają tę średnią, ponieważ w okresie zimowym jest tam chłodniej niż na nizinach.

Pomimo wpływów kontynentalnych, opady w Macedonii są dosyć wysokie. Jest to również związane z obecnością gór. Zimą opady występują przede wszystkim w postaci śniegu, co związane jest z niskimi temperaturami występującymi w tym okresie.

Szata roślinna Macedonii charakteryzuje się przede wszystkim piętrowością. Tereny nizinne pokryte są roślinami charakterystycznymi dla obszarów stepowych. Powyżej ośmiuset metrów nad poziomem morza można zobaczyć niewielkie lasy liściaste. Ponad tysiąc metrów nad poziomem morza obserwuje się zwarte formacje leśne, w których występują takie gatunki drzew jak brzozy, buki, jodły i sosny. Jeszcze wyżej obserwować można łąki górskie.

Fauna Macedonii jest dosyć dobrze zachowana. Występują tam zwierzęta typowe dla lasów europejskich. Z ssaków można tam obserwować takie gatunki jak wilk, ryś, sarna, dzik, czy jeleń. Wysoko w górach można spotkać kozice. Z ptaków występują bociany, jastrzębie, sowy, cietrzewie i orły. W wodach żyją węgorze, płocie i pstrągi.

Dlaczego warto odwiedzić Macedonię?
Odwiedzając Macedonię, obowiązkowym przystankiem jest miasto Skopje. Jest to stolica tego państwa. Położona jest w malowniczym otoczeniu rzeki Wardar. Skopje to ośrodek gospodarczy i kulturowy Macedonii, i to tutaj spotkać można największe rzesze turystów. Podziwiać tutaj można przede wszystkim ruiny sięgające swoimi początkami czasów rzymskich. Równie atrakcyjna jak ruiny jest cerkiew pochodząca z siedemnastego wieku. Nosi ona nazwę cerkwi św. Spasa.

Kolejnym przystankiem powinno być Jezioro Ochrydzkie i Prespa. Nad jeziorem można przede wszystkim wypocząć. Jest to atrakcyjne miejsce do kąpieli i opalania się na piaszczystej plaży. Ponadto przy brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków. Jednym z nich jest średniowieczna twierdza cara Samuela, miasto Ochryd, czy klasztor św. Nauma. Dla tych, którzy lubią cerkwie, atrakcyjna będzie cerkiew św. Jana oraz wiele innych, znajdujących się w tej okolicy. Wszystko to wspólnie tworzy niezapomniany charakter tego regionu, który warto poczuć, zobaczyć i spróbować się w niego wczuć. Z roku na rok poprawiają się tutaj również warunki hotelowe, powstaje coraz więcej restauracji i pubów, co przemawia na korzyść tych, którzy pragną spędzić w Macedonii wymarzone wakacje.

Niedaleko Jeziora Ochrydzkiego znajduje się jezioro Prespa. Jest to jeden z ważniejszych rezerwatów przyrody na Bałkanach. To miejsce, które zdecydowanie powinno zostać odwiedzone przez każdego miłośnika przyrody.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *