Oficjalna nazwa: Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga
Oryginalna nazwa: Grousherzogdem Lëtzebuerg, Großherzogtum Luxemburg, Grand-Duché de Luxembourg
Stolica: Luksemburg
Ludność: 474 413
Powierzchnia: 2 586 km²
Język: luksemburski, niemiecki, francuski
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów
Największe miasta: Luksemburg, Esch-sur-Alzette, Dudelange, Schifflange, Bettembourg, Pétange, Ettelbruck, Diekirch, Strassen, Bertrange
Luksemburg jest małym, ale popularnym wśród turystów państwem. Każdego roku odwiedza go mniej więcej dwoje gości na jednego stałego mieszkańca. Ponieważ Luksemburg jest członkiem Traktatu z Schengen ruch w ramach Unii Europejskiej jest uproszczony i nie wymaga praktycznie żadnych formalności, jeśli jest to wyjazd w celach turystycznych.
Warunki naturalne.
Najwyższy punkt to Kneiff, o wysokości pięciuset sześćdziesięciu metrów. Jest to kraj nizinny prawie w całości odlesiony i pozbawiony innych naturalnych formacji roślinnych.
Finansowy raj.
Luksemburg, choć bardzo mały, jest jednocześnie jednym z głównych ośrodków współczesnych finansów. W kraju tym ma siedzibę ponad sto sześćdziesiąt banków, w tym wiele instytucji o kardynalnym znaczeniu dla strefy euro, między innymi Europejski Bank Inwestycyjny Unii Europejskiej, a także wiele banków o znaczeniu ogólnoświatowym. Podatki jednak wcale nie są niskie, a dochody z podatków stanowią przeszło jedną trzecią bardzo wysokiego PKB Luksemburga. Sporo przyjdzie też zapłacić za wakacyjne wojaże, bo nawet posiłek w restauracji jest mniej więcej o trzydzieści do pięćdziesięciu procent droższy niż w sąsiedniej Belgii.
Turystyka pięciogwiazdkowa.
Wśród turystów w Luksemburgu są zarówno osoby mniej, jak i bardziej zamożne. Generalnie jednak przemysł turystyczny Luksemburga jest nastawiony na pięciogwiazdkową turystykę i to także bardzo specyficzną. Luksemburg jest bowiem głównie krajem wypadowym w podróżach do państw Beneluksu czy Francji. O tym, że jest to właśnie tak rozwinięty turystycznie kraj może świadczyć fakt, że na terenie całego Luksemburga od dawna już nie używa się luksemburskich Euro, których cały nakład został w mgnieniu oka przechwycony przez numizmatyków z całego świata. Podobny los spotkał bilon z innych niewielkich krajów, ale w Luksemburgu cały proces zastąpienia luksemburskich euro francuskimi, belgijskimi i niemieckimi trwał niespełna miesiąc. To oczywiście nie ma praktycznego znaczenia, bo euro wybite przez jeden kraj jest środkiem płatniczym w całej strefie unii monetarnej, ale bardzo dobrze oddaje to znaczenie Luksemburga. Jest to państwo, które cenione jest nie tyle za swój własny dorobek, ale raczej za możliwości, jakie daje turystom wybierającym się gdzieś dalej w podróż. Niemniej jednak w samym Luksemburgu także istnieje kilka bardzo prestiżowych hoteli, luksusowych salonów spa i przede wszystkim wiele instytucji europejskich, które już przez sam fakt ogromnego znaczenia dla Unii są chętnie odwiedzane przez turystów, choćby tylko przez chwilę i z okna autobusu.
Jak dotrzeć?
Do Luksemburga można dotrzeć droga lądową albo samolotem. Zwłaszcza z krajów ościennych bardzo często kursują stosunkowo tanie autobusy, są także organizowane jednodniowe wycieczki do Luksemburga. Jedynym problemem może być rezerwacja miejsc, jeśli chcemy zwiedzić jakieś konkretne miejsca w samym Luksemburgu- chętnych jest wielu, a państwo niewielkie, nie mówiąc nawet o możliwościach pojedynczych budynków, dlatego zawsze trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o rezerwacje, jeśli tylko jest taka możliwość.
Stałe ceny cały rok.
Ponieważ turystyka w Luksemburgu nie jest sezonowa, wybór pory roku na wakacje zależy wyłącznie od nas. Ceny usług nie zmieniają się prawie wcale, różnice nie wynikają z popularności, ale w zimie ruch jest nieco większy, ponieważ pokrywa się ze zwiększonym zainteresowaniem francuskimi Alpami, z których organizowanych jest wiele wycieczek do Wielkiego Księstwa Luksemburga. Trudno jednak mówić o jakimś znacznym wzroście zainteresowania.