Libia

Oficjalna nazwa: Libia, oficjalnie Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna
Oryginalna nazwa: , Al-Jamāhīriyyah al-ʿArabiyyah al-Lībiyyah aš-Šabiyyah al-Ištirākiyyah al-ʿUdhmā
Stolica: Trypolis
Ludność: 6 310 434
Powierzchnia: 1 759 540 km²
Język: arabski
Waluta: 1 dinar libijski (LD) = 1000 dirhamów
Największe miasta: Bengazi, Misrata, Sabha


Mapa Libia
Libia mapa

Oficjalna nazwa Libii brzmi: Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna. Jest to państwo położone w Afryce Północnej. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Konkretniej przy zatoce Wielka Syrta.

Ponad dziewięćdziesiąt procent państwa obejmuje obszar pustynny. Pustynie, które się tam znajdują to Sahara i Pustynia Libijska, natomiast występują również liczne półpustynie. Na tych ostatnich można spotkać oazy. Kraj położony jest przede wszystkim w suchej strefie zwrotnikowej. Nadbrzeża charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim. W jednej z miejscowości tego państwa zanotowano najwyższą temperaturę, jaka spotkana była na świecie – było to prawie pięćdziesiąt osiem stopni Celsjusza. Opady występują tutaj bardzo rzadko, zwłaszcza na terenach położonych w centralnej części kraju. Nie występują tam stałe rzeki.
Roślinność występująca w Libii jest bardzo skąpa. Szata roślinna nieregularna, na większości obszarów w ogóle nie występuje. Na obszarach półpustynnych można spotkać odporne na suszę akacje, tamaryny czy piołuny. Przy wybrzeżu można spotkać roślinność związaną z klimatem śródziemnomorskim, czyli przede wszystkim słonolubną makię. Nielicznie występują tutaj formy drzewiaste, gatunkami rosnącymi na wybrzeżu są sosny, pinie i eukaliptusy. W wyższych partiach gór można spotkać się z roślinnością stepową.

Zwierzęta występujące w Libii to przede wszystkim te, związane z pustyniami i półpustyniami. Spotkać tutaj można przede wszystkim małe gryzonie, które lepiej sobie radzą z ciężkimi warunkami środowiska. Licznie występują również gady, na przykład węże, które idealnie przystosowały się do gorących piasków pustyni. Przytoczyć tutaj można między innymi żmiję rogatą, która porusza się w charakterystyczny sposób – dotykając gorącego piasku jak najmniejszą powierzchnią ciała. Dobrze w warunkach pustynnych radzą sobie również owady, które w większości na okres upalnego dnia zagrzebują się w piasku.

Dlaczego warto odwiedzić Libię?
Libia oferuje turystom przede wszystkim cudowne plaże. Około dwóch tysięcy kilometrów piaszczystych plaż to marzenie każdego zmęczonego pracą wczasowicza. Jednak nie wszystkie plaże są piaszczyste. Występuje duża różnorodność krajobrazów przy wybrzeżu. Oprócz tych piaszczystych, występują też plaże skalisto-piaszczyste. Jest to coś nowego, ponieważ większość plaż w Europie jest skalisto-żwirowa. Plaże te mają swój urok, jednak bardziej cieszą oko niż nadają się do wypoczynku. Jednak do odpoczynku najlepiej nadają się plaże piaszczyste, gdzie można rozłożyć koc i wygodnie poleżeć.

Oprócz libijskich plaż, wartym zobaczenia jest historyczne miasto Leptis Magna. Jest to obecnie jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych na świecie. Była to jedna z fenickich koloni. Miasto to wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Najstarsze zabytki sięgają czasów przed naszą erą, gdy na tych terenach panował cesarz August. Należą do nich plac targowy, teatr oraz świątynia Romy i Augusta. Są to żywe pomniki historii, a oglądanie ich na własne oczy jest jednym z najpiękniejszych przeżyć jakie można sobie wyobrazić. To jak dotykanie historii starożytnej.

Równie starym miastem, które oferuje kawał dobrej historii, jest Sabrata. Miasto to również było kolonią fenicką, a zachowały się tam takie budynki jak teatr, pozostałości forum, świątyń fenickich i łaźni rzymskich. W miejscowym muzeum można podziwiać freski i mozaiki, które zachowały się jeszcze z czasów starożytnych. Jest to zdecydowanie takie miejsce, które należy odwiedzić będąc w Libii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *