Liberia

Oficjalna nazwa: Liberia, Republika Liberii
Oryginalna nazwa: Republic of Liberia
Stolica: Monrovia
Ludność: 3 200 000
Powierzchnia: 111 370 km²
Język: angielski
Waluta: Monrovia


Mapa Liberii
Liberia mapa

Liberia to kraj w zachodniej Afryce na północ od równika. Nie jest to najbardziej atrakcyjne miejsce dla turystów, ponieważ sytuacja polityczna i gospodarcza jest na tyle niestabilna, że grozi wybuchem kolejnej wojny domowej- po poprzedniej, zakończonej w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym szóstym, kraj jeszcze się nie podniósł.

Warunki naturalne.
Klimat Liberii jest w miarę jednolity przez cały rok. Maksymalne temperatury sięgają niemal czterdziestu stopni Celsjusza. U wybrzeży położony jest pas nizin, który następnie przechodzi w wyżyny i niewysokie góry.

Najstarsza republika Afryki.

Liberia już na początku dziewiętnastego wieku stała się samodzielnym państwem, a w drugą połowę wieku weszła już z własną konstytucją. Przez cały czas, do dziś dnia zresztą, Liberia jest gospodarczo związana ze Stanami Zjednoczonymi.

Ponieważ początkowo był to kraj niewolników, mieszają się tu najróżniejsze wierzenia, skutkiem czego około połowy populacji to wyznawcy kultów animistycznych i religii lokalnych. Kultura regiony jest bardzo niejednolita, aczkolwiek na co dzień poszczególne plemiona żyją ze sobą w pokoju i dobrej komitywie- wojna domowa mogła trwać aż siedem lat tylko dlatego, że była podsycana przez elity handlujące bronią.
Choć nie jest to wielki kraj, pod banderą Liberii pływa najwięcej statków na świecie. Mimo tego jednak, w dwudziesty pierwszy wiek Liberia wkroczyła jako jeden z najbiedniejszych krajów świata i niewiele pomogło, że Chiny spłaciły cały dług zagraniczny Liberii- kraj wyniszczony bratobójczą walką nie jest w stanie odzyskać stanowiska wiarygodnego i konkurencyjnego partnera handlowego. Niestabilna sytuacja w kraju nie sprzyja także rozwojowi turystyki, która dla Liberii mogłaby okazać się cudownym ratunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *