Lesotho

Oficjalna nazwa: Lesotho, Królestwo Lesotho
Oryginalna nazwa:Muso oa Lesotho, Kingdom of Lesotho
Stolica: Maseru
Ludność: 2 031 348
Powierzchnia: 30 355 km²
Język: lesotho, angielski
Waluta: 1 loti = 100 lisente
Największe miasta: Maseru


Mapa Lesotho
Lesotho mapa

Lesotho to enklawa w Republice Południowej Afryce. Zgodnie z obowiązującą konstytucją, najwyższą władzę sprawuje król. Jest to jedyny kraj na świecie, który w całości jest położony na wysokości większej niż tysiąc metrów powyżej poziomu morza, a najwyższy szczyt sięga niecałych trzech i pół tysiąca metrów.

Warunki naturalne.
Lesotho jest krajem porośniętym sawanną. Nie dotyczy to jednak wysokich gór, gdzie układ roślinności jest pionowy, alpejski. Gleby nie są żyzne a produkcja rolna nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na żywność- Lesotho od kilku lat oficjalnie zmaga się z klęską głodu.

Utrzymanie z turystyki.
Lesotho utrzymuje się z turystyki, która stanowi drugie po dochodach uzyskiwanych w RPA źródło produktu krajowego brutto. Choć kraj ten sam w sobie niewiele może zaproponować turystom, jest to popularny cel wycieczek ze względu na to, że jako enklawa RPA ma dogodny dojazd.

Kultura Lesotho znacznie różni się od kultury Republiki Południowej Afryki, a jedynym praktycznie elementem, który łączy oba te państwa jest religia, choć w Lesotho większy odsetek stanowią animiści, oraz język, a w zasadzie grupa języków naturalnych.

Wycieczki do Lesotho budzą zazwyczaj dość ambiwalentne uczucia. Piękne widoki, wspaniałe góry i niezapomniane wrażenia tracą bowiem na atrakcyjności ze względu na codzienną biedę, którą tak czy owak trzeba również zobaczyć. Realia afrykańskie są jednak bezwzględne i turysta wyruszający w tamte rejony powinien zdawać sobie sprawę z tego, że być może będzie jedynym w okolicy człowiekiem, który nie będzie głodny- warto więc przez zwykłą wrażliwość nie afiszować się swoim dobrobytem, a i drobny prezent dla gospodarzy będzie wyrazem szacunku i wdzięczności, ale pod warunkiem, że nie będzie wręczany jako pomoc, ale jako podarunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *