Laos

Oficjalna nazwa: Laos, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Oryginalna nazwa: Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao, ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ
Stolica: Wientian
Ludność: 6 521 998
Powierzchnia: 236 800 km²
Język: laotański
Waluta: 1 kip (NK) = 100 atów
Największe miasta: luang prabang, Pakse, Vang Vieng, Wientian


Mapa Laos
Laos mapa

Laos położony na Półwyspie Indochińskim nie ma dostępu do morza. W państwie tym systemem władzy jest totalitaryzm, a oficjalna nazwa kraju to Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Obszar dzisiejszego Laosu został zasiedlony po raz pierwszy w siódmym wieku przed naszą era przez ludność z Chin, ale dziś kultura obu krajów jest całkowicie różna. Laos, głównie ze względu na przeszkody natury ideologiczno-biurokratycznej, nie jest często odwiedzany przez turystów, którzy zresztą w Laosie nie mogą czuć się bezpieczni.

Warunki naturalne.
Jest to kraj wyżynny, choć z południa znajduje się niewielki skrawek nizinny, natomiast ku północy średnia wysokość rośnie, a maksymalna osiąga niespełna trzy tysiące metrów nad poziomem morza. Praktycznie cała powierzchnia kraju pokryta jest lasami. Laos leży w strefie klimatów monsunowych z porą suchą od grudnia do kwietnia.

Rozwijająca się turystyka.
Laos zachęca turystów do odwiedzin przede wszystkim egzotyczną kulturą. Niestety nie jest łatwo wyjechać do tego orientalnego raju, ponieważ na przeszkodzie często stają komunistyczne procedury, które zresztą są główną przeszkodą także na miejscu. Mieszkańcy Laosu są uprzejmi i chętnie witają gości, jednak służby bezpieczeństwa już tak uprzejme nie są, w związku z czym zdarzają się, i to nierzadko, sytuacje, w których turyści są zawracani na przejściach granicznych Laosu.

Co jest rzadkością w państwach komunistycznych, Laos jest prawie całkowicie otwarty, jedyne ograniczenia w ruchu wprowadzane są czasowo w miejscach wyrębu lasu oraz w pobliżu obiektów wojskowych i o znaczeniu strategicznym.

Głównym mankamentem wakacji w Laosie jest stan dróg, który pozostawia wiele do życzenia i nawet najkrótsza podróż może zamienić w raczej niezbyt miłe wspomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *