Komory

Oficjalna nazwa: Komory, Związek Komorów
Oryginalna nazwa: Union des Comores,الإتـحـاد القـمـري ,Al-Ittihad al-Kumuri, Udzima wa Komori
Stolica: Moroni
Ludność: 671 247
Powierzchnia: 2170 km²
Język: arabski, francuski
Waluta: 1 frank komorski (CF) = 100 centymów


Mapa Komory
Komory mapa

Komory to jedno z najmniejszych niepodległych państw świata. Jest to także państwo będące najdalej na południe wysuniętym członkiem Ligi Arabskiej, ponieważ znajduje się na wysokości Madagaskaru. Jest to państwo korporacyjne trzech wysp, tworzą je autonomiczne w dużym zakresie Anjouan, Mohéli i Wielki Komor.

Warunki naturalne.
Cały archipelag rozciąga się na przestrzeni czterystu kilometrów, a początek wszystkim wyspom dały podmorskie wulkany, którym także zawdzięczają Komory swoją wyżynną rzeźbę terenu. Jak na wyspy pochodzenia wulkanicznego, cechują się one bardzo płytkimi i ubogimi glebami. Jedynie w szesnastu procentach zajęte są przez lasy, dominującą formacją roślinną są sawanny i pola uprawne.

Potencjalny raj.
Komory są bardzo atrakcyjnie ulokowane, klimat, zwłaszcza na dwóch starszych geologicznie wyspach, czyli poza Wielkim Komorem, także sprzyja rozwojowi turystyki, ale brak odpowiednio rozwiniętej bazy noclegowej uniemożliwia podjęcie większej liczby turystów. Komory znane są na świecie jako eksporter wanilii, olejków aromatycznych i goździków.

To, co Związek Komorów ma do zaoferowania turystom do dość egzotyczna kultura, w której niewiele jest akcentów europejskich. Zresztą nawet obecnie europejczyków na wyspie jest niewielu, dominuje natomiast ludność mieszana. Spośród europejczyków zdecydowanie najliczniej reprezentowani są Francuzi. Widać to także w strukturze językowej, ponieważ to właśnie francuski jest językiem urzędowym, zaraz obok arabskiego. Na co dzień jednak ludność posługuje się językiem komoryjskim, który jest mieszanką głównie języków afrykańskich, ale nie tylko. Największy wkład w kulturę Komorów wniósł Islam, który jest główną religią wysp- wyznaje go ponad dziewięćdziesiąt osiem procent ludności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *