Oficjalna nazwa: Kazachstan, Republika Kazachstanu
Oryginalna nazwa: Қазақстан Республикасы Республика Казахстан
Stolica: Astana
Ludność: 15 399 437
Powierzchnia: 2 717 300 km²
Język: kazachski, rosyjski
Waluta: 1 tenge = 100 tiyn
Największe miasta: Ałma-Ata, Karaganda, Szymkent, Taraz, Pawłodar, Astana, Öskemen, Semej, Aktiube, Kustanaj
Kazachstan to rozległe, słabo zaludnione państwo, które uzyskało niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym roku. Nie jest chętnie odwiedzane przez turystów, ale powodem tego może być błędne wyobrażenie o tym, co można na miejscu zobaczyć. Większe miasta, takie jak Astana, Ałmaty, Karaganda czy Szymkent przypominają raczej metropolie zachodniej Europy, niezbyt pasując do wyobrażeń stepowego Kazachstanu.
Warunki naturalne.
Kazachstan jest głównie krajem nizinnym i płaskim, jedynie na wschodzie znajdują się pasma Ałtaju i Tien-szanu. Większym zbiornikiem wodnym, do jakiego ma dostęp Kazachstan jest Morze Kaspijskie. Naturalną formacją roślinną dla suchego klimatu kontynentalnego są stepy, które po upadku kołchozów zajmują swoje pierwotne lokalizacje. Poza tym część kraju zajmują lasostepy, a większość pokryta jest pustyniami i półpustyniami.
Problem ekologiczny.
Ponieważ kazachskie stepy i pustynie były w dużej części niezamieszkane, Związek Radziecki przeznaczył je na próby swoich głowic jądrowych. Efektem tego jest wyłączenie aż po dziś dzień wielu obszarów kraju, zwłaszcza tych, które leżą na południe od miasta Kursatow oraz praktycznie wzdłuż całej granicy z Chinami. Objawy napromieniowania były widoczne na znacznie większym obszarze, ale tam już ustąpiły, wysokie promieniowanie utrzymuje się jednak w bezpośrednim sąsiedztwie poligonów.
Zupełnie innym problemem jest wysychanie Jeziora Aralskiego, które przyciąga turystów ponieważ pozwala podziwiać niespotykane gdzie indziej widoki. Dla ubogiego w wodę Kazachstanu nie jest to jednak atrakcja a prawdziwa klęska.
Po upadku kołchozów zniknął w dużej mierze problem nieracjonalnej gospodarki gruntami rolnymi. Obecnie na ćwierć miliona kilometrów kwadratowych powierzchni wracają formacje trawiaste i jest szansa, że razem z nimi powrócą także gatunki fauny.
Kraj przeciwieństw.
Kazachstan jest pod wieloma względami państwem kontrastowym. Tutaj skrajna bieda przeplata się z przepychem, a zestawienie obrazów miasta i wsi sprawia wrażenie niewiarygodnego. Obszary wiejskie często pozbawione są nawet podstawowych wygód, natomiast w miastach kwitnie hazard i rozwijają się luksusowe hotele. Jednocześnie Kazachstan stał się symbolem tego, że możliwe jest życie w zgodzie chrześcijan i muzułmanów. Tych pierwszych jest około czterdziestu pięciu procent, drugim niewiele ponad pięćdziesiąt i bynajmniej nie prowadzi to do wybuchu brutalnych zamieszek. Kazachstan w ogóle jest krajem o niezbyt wysokiej przestępczości, choć w mieście, jak w każdym innym zakątku świata, powinno się dobrze pilnować portfela. W Kazachstanie jednych przyciągają naturalne stepy, innych błyskawicznie rozwijające się miasta czy poligony jądrowe. Niektórych ciekawi kultura wsi kazachskiej, gdzie tak naprawdę odbywa się podróż nie tylko w przestrzeni, ale często i w czasie, gdzie nie ma prądu, telefonów, a często i bieżącej wody.
Jak zwiedzać?
Kazachstan nie jest krajem, który łatwo jest zwiedzić. Po pierwsze dlatego, że brak jest dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej, a asfaltowe nawierzchnie między głównymi miastami często są zaniedbane. Rozsądnym wyjściem jest jedynie samochód terenowy, który można wypożyczyć na miejscu. Z drugiej strony jednak dość ciężko jest zaplanować jakąkolwiek podróż, bo w Kazachstanie brakuje miejsc, które można by było uznać za zabytki, albo według innych kryteriów najważniejsze dla turysty. Plan wycieczki trzeba zawsze ułożyć samodzielnie i samodzielnie też zatroszczyć się o to, żeby całą podróż odbyć bezpiecznie.
4 odpowiedzi na „Kazachstan”