Kamerun

Oficjalna nazwa: Kamerun, Republika Kamerunu
Oryginalna nazwa: République du Cameroun, Republic of Cameroon
Stolica: Jaunde
Ludność: 18 100 000
Powierzchnia: 475 440 km²
Język: angielski, francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Douala, Jaunde, Garoua, Kousséri, Bamenda, Maroua, Ngaoundéré, Bafoussam, Bertoua, Loum


Mapa Kamerun
Kamerun mapa

Kamerun jest państwem środkowoafrykańskim znanym ze swojej reprezentacji piłkarskiej, doskonałych sprinterów i- trochę niesłusznie- wysokiej przestępczości. Wśród turystów Kamerun staje się coraz częściej celem wakacyjnych wojaży, choć większość osób wyjeżdża nie zdając sobie sprawy z tego, że kultura dzisiejszego Kamerunu w zasadzie w całości pochodzi z osiemnastego wieku, kiedy to tereny dzisiejszego Kamerunu zostały podbite przez Fulbe. Portugalczycy niespecjalnie odcisnęli swoje piętno na tym rejonie świata, ponieważ ich faktorie powstawały głównie na wybrzeżu.

Warunki naturalne.
Kamerun położony jest nad zatoką Gwinejską, ale jego łowiska nie są bogate i raczej nie jest znanym producentem ryb. Dla turysty może on być „Afryką w pigułce”. Często zresztą określany jest w fachowej literaturze jako miniatura Afryki pod względem geograficznym, geologicznym, hydrologicznym i krajobrazowym. Sama wyprawa do Kamerunu daje pełen przegląd afrykańskich środowisk: od lasu równikowego, przez sawanny, stepy aż po pustynie. Geografowie dzielą Kamerun na pięć stref klimatycznych, których jednak nie damy rady nawet pokrótce opisać. Formacje roślinne Kamerunu są stosunkowo mało zmienione, dzięki czemu podróż z północnego wschodu w kierunku południowo-zachodnim da turyście pełen przekrój walorów krajobrazowych i klimatycznych całej Afryki.

Kamerun na co dzień.
Zła sława jaką cieszy się Kamerun nie do końca znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Większe zagrożenie pospolitą przestępczością występuje w zasadzie tylko w obrębie większych miast, choć podróże poza miastem po zmroku także nie są najbezpieczniejsze. Dość uciążliwe są ciągłe kontrole policji i żandarmerii, które często są jedynie próbą wyłudzenia łapówki. W takim przypadku wystarczy poprosić policjanta lub żandarma o wylegitymowanie się. Warto także pamiętać, że obcokrajowca ma prawo legitymować jedynie umundurowany funkcjonariusz.

Życie w Kamerunie jest dość drogie, ale przynajmniej nie powinniśmy natknąć się an większe problemy z zaopatrzeniem. Nawet apteki są zaopatrzone dość dobrze, aczkolwiek niektórych specyfików brakuje. Trzeba jednak pamiętać, aby chcąc przywieźć je ze sobą, mieć także wystawioną receptę, ponieważ wwóz narkotyków i środków odurzających, czyli także części leków, jest objęty ścisłymi restrykcjami. Ze względu na inercję układu sprawiedliwości wystarczy podejrzenie popełnienia przestępstwa, żeby popaść w tarapaty. Jednak pomoc konsularna w Kamerunie dociera szybko i bez przeszkód, jednak znacznie lepiej jest po prostu unikać kłopotów.

Podróże po Kamerunie mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń, ale pozytywnych jedynie przy dobrej pogodzie. Jedynie jedna dziesiąta dróg ma utwardzoną nawierzchnię więc podróż w niesprzyjających warunkach z cała pewnością zapisze się w naszej pamięci, ale raczej nie będzie to przyjemne wspomnienie. Czasem warto postawić na transport lotniczy między największymi miastami, choć także stan techniczny samolotów pozostawia trochę wątpliwości. Generalnie jednak podróżowanie po Kamerunie nie jest wybitnie uciążliwe, a wiele zależy od tego, jak zaplanujemy naszą podróż, ponieważ Kamerun nie ma ściśle wyznaczonych czy wydeptanych, stałych szlaków turystycznych, co jest poniekąd jego zaletą, ponieważ każdy może starać się zwiedzać ten afrykański kraj tak, jak mu się podoba i zauważyć przy tym rzeczy, których nikt wcześniej nie zobaczył. Pomimo wszystkich trudności, na jakie może natknąć się turysta w Kamerunie, warto podjąć wyzwanie i spróbować zorganizować taką wyprawę, bo jest co zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *