Oficjalna nazwa: Kajmany
Oryginalna nazwa: Cayman Islands
Stolica: George Town
Ludność: 45 017
Powierzchnia: 260 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar kajmański = 100 centów
Kajmany są rajem nie tylko wakacyjnym, ale także (a może przede wszystkim) finansowym. Państwo to, a w zasadzie terytorium zależne Wielkiej Brytanii, zajmuje trzy wyspy na Morzu Karaibskim. Pierwsza stała osada została na Kajmanach założona w drugiej połowie siedemnastego wieku. Wcześniej wyspy były siedzibą jedynie piratów, korsarzy i żółwi morskich- obecnie piratów i korsarzy na Kajmanach nie uświadczy, natomiast żółwie stają się coraz większą rzadkością.
Warunki naturalne.
Kajmany położone są w strefie zasięgu huraganów, ale to nie odstrasza turystów, których każdego roku przyjeżdża na wyspy około dziesięć razy więcej niż jest stałych mieszkańców. Są to wyspy nizinne, całkowicie pozbawione i ciekawszych form krasowych, choć na podłożu wapiennym, i sieci rzecznej. Fauna i flora nie są zniszczone, jedynie okoliczne wody zostały przetrzebione z pokaźniejszych zwierząt. Na wyspach znajdują się zbiorowiska lasów tropikalnych z antylską fauną neotropikalną, czyli drobnymi zwierzętami, głównie gryzoniami.
Bezpieczny raj.
Kajmany są pod każdym względem bezpieczne. Zarówno dla turystów, którzy chcieliby wygrzać się w karaibskim słońcu, jak też dla osób, które jedynie zamierzają tu bezpiecznie ulokować swoją gotówkę. Oczywiście zdarzają się kradzieże kieszonkowe albo kradzieże bagażu, jednak i te występują sporadycznie i można ich uniknąć lepiej pilnując swoich rzeczy.
Bezpieczeństwo jest szczególnie wysokie w kurortach, gdzie praktycznie nie notuje się przypadków zdarzeń kryminalnych. Bezpiecznie jest również na drogach, po pierwsze dlatego, że są one w dobrym stanie, po drugie dlatego, że większość poruszających się pojazdów to samochody wypożyczone przez turystów z różnych stron świata i minibusy. Te ostatnie jednak kursują jedynie po Wielkim Kajmanie. Między wyspami natomiast można przemieszczać się samolotem albo łodzią- co kto woli.
Kulturalnie na Kajmanie
Kajmany w zasadzie nie mają szans przebicia się do turystów ze swoją rdzenną kulturą. Jednorazowo na wyspach przebywa czterdzieści pięć tysięcy stałych mieszkańców i około dziewięćdziesięciu do stu tysięcy turystów z różnych regionów. Można więc odnieść wrażenie, że kajmany są czymś w rodzaju kulturalnego kalejdoskopu. Zresztą z rdzennej kultury zostało stosunkowo niewiele, ponieważ Kajmany przez bardzo długi okres były niezamieszkałe i zostały w większości zasiedlone przez europejczyków, którzy utrzymali swoje zwyczaje- nieco inaczej niż na innych wyspach Morza Karaibskiego. Jednocześnie jednak Kajmany stały się przykładem na to, jak wiele różnych kultur może znajdować się dosłownie o parę metrów od siebie, gdzie każdy wyznaje inna wiarę, inaczej je, inaczej mówi, ale wszyscy czują się dobrze i potrafią znaleźć wspólny język. Jeśli zaś chodzi o stałych mieszkańców Kajmanów to są oni niezwykle wyrozumiali i życzliwi- widać też, że nie jest to życzliwość wymuszona, ale raczej wrodzona cecha charakteru, która każe z uśmiechem na ustach podchodzić do wszystkich innych osób.
Wybierając się na Kajmany warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń kulturalnych, bo w niektórych miesiącach dzieje się sporo, z kolei inne stanowią raczej kulturalnie martwy sezon, zwłaszcza w sezonie huraganów, które zazwyczaj nie wyrządzają Kajmanom większych szkód, choć każdego roku niszczą lub przynajmniej podtapiają sporo domów, które jednak szybko są przywracane do wcześniejszego stanu. Sezon huraganów jednak nie jest najszczęśliwszym okresem na wakacje na Kajmanach, choć hotele posiadają w sporej części schrony.