Jemen

Oficjalna nazwa: Jemen, Republika Jemeńska
Oryginalna nazwa: الجمهوريّة اليمنية
Stolica: Sana
Ludność: 23 495 361
Powierzchnia: 527 968 km²
Język: arabski
Waluta: 1 rial jemeński (YER) = 100 fils
Największe miasta: Sana, Aden, Ta’izz, Al-Hudajda i Al-Mukalla.

Jemen, graniczący z Arabią Saudyjską i Omanem jest najsłabiej rozwiniętym państwem arabskim z PKB na poziomie ośmiuset dolarów per capita. Jako jedno z nielicznych państw regionu utrzymuje stale wysoką stopę bezrobocia, natomiast gospodarka opiera się nie tylko na wydobyciu i przetwórstwie ropy naftowej, ale także na eksporcie świeżych i suszonych ryb.

Warunki naturalne.
Jemen jest typowym państwem wyżynno-górskim, nizin brakuje nawet u wybrzeży. Najwyższy szczyt wznosi się na trzy tysiące siedemset sześćdziesiąt metrów powyżej poziomu morza. Szata roślinna została przetrzebiona i, zwłaszcza w wyższych partiach gór, zastąpiona uprawami oliwek. Gdzie indziej pojawiły się, przypominające makchię, kolczaste zarośla.

Ograniczony turysta.
Ruch turystyczny w Jemenie jest silnie ograniczony z kilku powodów. Pierwszym jest zamknięcie dla osób niezatrudnionych obszarów w pobliżu punktów wydobycia i zakładów przetwórstwa ropy naftowej. Ważniejszą przeszkodą jest jednak słaby rozwój komunikacji- przedostanie się przez góry nie jest wcale łatwe, zwłaszcza, że zbiorowy transport w Jemenie praktycznie nie istnieje.

Podróże do Jemenu nie są także uważane za bezpieczne, ponieważ kraj ten jest powszechnie uznany za jedno z oczek w siatce terrorystycznej. Jakkolwiek akty przemocy wobec cudzoziemców nie są często, większość krajów odradza swoim obywatelom podróże do Jemenu.

Nie ułatwiają ich także przepisy jemeńskie, które w zasadzie nie uznają turystyki jako powodu do wjazdu do kraju. Wizy wydaje się głównie pielgrzymom z krajów islamskich, natomiast cudzoziemców traktuje się znacznie bardziej rygorystycznie i nawet naukowcy mają problemy z wymianą poglądów ze swoimi jemeńskimi kolegami lub przeprowadzeniem badań na terenie Jemenu, jeśli na badanie nie wyda zgody specjalna agenda rządowa.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

2 odpowiedzi na „Jemen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *