Oficjalna nazwa: Jan Mayen
Oryginalna nazwa: Jan Mayen
Ludność: 18
Powierzchnia: 372,5 km²
Język: norweski
Waluta: korona norweska = 100 ore
Jan Mayen formalnie jest terytorium zależnym Norwegii. Ta licząca niespełna czterysta kilometrów kwadratowych wyspa położona jest pół tysiąca kilometrów na wschód od Grenlandii i oblewana przez wody Oceanu Arktycznego. Odkąd wytępiono żyjące w pobliżu wieloryby, liczba ludności spadła z około tysiąca sezonowo do kilkunastu osób mieszkających na wyspie na stałe.
Warunki naturalne.
Jan Mayen jest wyspą wulkaniczną pokrytą roślinnością charakterystyczną dla obszarów kręgu subpolarnego. Przyroda na wyspie jest niemal nienaruszona, co jest jednak zasługą znikomego ruchu.
Wyspa jedynie funkcjonalna.
Jan Mayen nie ma żadnych zasobów naturalnych. Stali mieszkańcy to obsługa stacji radiowej i meteorologicznej, czasem jedynie obsada powiększa się o członków różnych ekspedycji naukowych.
Jest to miejsce ciekawe dla obserwatorów ptaków, których liczne kolonie można znaleźć na wyspie praktycznie przez cały rok. Obok nich żyją także dość licznie foki. Nie jest to jednak miejsce stworzone z myślą o turystach- baza noclegowa nie istnieje, podobnie jak szlaki komunikacyjne. Przy stacji meteorologicznej znajduje się budynek wynajmowany gościom, ale także głównie przybyłym na specjalne zaproszenie obsady stacji albo agend norweskich.
Turyści na Jan Mayen nie są jednak niemile widziani- po prostu wyspa nie ma im nic do zaoferowania, jeśli jednak ktoś zdecyduje się na przyjazd, to będzie mógł oglądać niesamowite widoki, jakich nie znajdzie nigdzie indziej na świecie. Nie brak i takich osób, które Jan Mayen cenią sobie wyżej niż jakiekolwiek inne miejsce, choć to głównie pasjonaci, miłośnicy przyrody i praktycy ochrony środowiska. Poza tym na Jan Mayen można dotrzeć tylko specjalnie zorganizowanym rejsem, ponieważ brak jest regularnych połączeń.