Islandia

Oficjalna nazwa: Islandia
Oryginalna nazwa: Ísland
Stolica: Reykjavík
Ludność: 311 058
Powierzchnia: 103 125 km²
Język: islandzki
Waluta: 1 korona islandzka (IKr) = 100 aurar
Największe miasta: Reykjavík, Kópavogur, Hafnarfjörður, Akureyri, Garðabær, Keflavík, Mosfellsbær, Selfoss, Akranes, Seltjarnarnes


Mapa Islandia
Islandia mapa

Islandia to wyspiarski kraj nordycki zajmujący między innymi wyspę o tej samej nazwie w północnej części oceanu Atlantyckiego. Gęstością zaludnienia przypomina kraje pustyń afrykańskich, choć panuje tu zdecydowanie chłodniejszy klimat. Islandia słynie z gorących źródeł, wód geotermalnych i rozległych płyt pochodzenia wulkanicznego.

Warunki naturalne.
Już sama nazwa wskazuje jak wygląda Islandia. Ponad jedna dziesiąta kraju pokryta jest lodowcami. Jednocześnie jest to miejsce styku ognia i lodu: w pobliżu lodowców znajdują się czynne wulkany i gejzery oraz gorące źródła. Linia brzegowa jest bardzo silnie rozczłonkowana i urozmaicona i to właśnie fiordy i zatoki są najgęściej zaludnione. Najbliższym sąsiadem Islandii jest Dania, od której Islandię dzieli niespełna trzysta kilometrów.

Bezpiecznie i urokliwie.
Islandia jest bardzo ciekawym miejscem, z tym że oferuje turystom głównie atrakcje natury przyrodniczej. Jest to jednocześnie miejsce bardzo bezpieczne,. Trudno zresztą mówić o „mniejszych dzielnicach”, które zazwyczaj są szczególnie zagrożone przestępczością, skoro miasta islandzkie liczą sobie cztery- pięć tysięcy mieszkańców. Islandia to propozycja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Wprawdzie można się po wyspie poruszać samochodem, ale w najciekawsze i najbardziej urokliwe miejsca można dotrzeć jedynie pieszo, jeśli nie liczyć transportu śmigłowcem.

Przejazd na innych zasadach.
Islandia nie jest pełnoprawnym członkiem unii celnej w ramach traktatu z Schengen i stąd też niektóre obostrzenia na islandzkich granicach różnią się od tych obowiązujących między państwami Unii Europejskiej. Z najważniejszych różnic trzeba wymienić: prawo wwozu alkoholu, które przysługuje osobom powyżej dwudziestego roku życia, ograniczenia wwozu (do jednej, używanej sztuki) telefonów komórkowych i innych urządzeń komunikacyjnych. Nie wolno także wwozić sprzętu wędkarskiego i do jazdy konnej bez specjalnego zezwolenia, co jest dość istotne, zważywszy, że Islandia jest rajem dla wędkarzy. Poza tym wwozić wolno tylko zwierzęta domowe, które przeszły kwarantannę i na których przewóz uzyskano zgodę. Całkowitym zakazem objęty jest przewóz narkotyków, większych ilości leków, broni i surowych produktów żywnościowych.
Choć niektóre z tych ograniczeń wydają się nieco na wyrost surowe, nie stanowią one w skali kraju szczególnego utrudnienia. Problemy pojawiają się, dopiero kiedy na granicy ktoś przyznaje, że zasad tych nie znał. Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski to problem jest niewielki, bo zostanie on zdezynfekowany na koszt właściciela i będzie można go przewieźć, natomiast w pozostałych przypadkach konsekwencje mogą być dotkliwe.

Islandia nie jest krajem zbiurokratyzowanym, więc uzyskanie odpowiednich pozwoleń nie jest wielkim problemem, choć warto wystąpić o nie wcześniej, ponieważ w niektórych przypadkach procedury mogą być bardziej skomplikowane. I tak na przykład: przywożąc ze sobą leki (tylko i wyłącznie na własny użytek, na nie dłużej niż sto dni) celnik ma prawo żądać okazania zaświadczenia lekarskiego- nie jest potrzebne żadne zezwolenie, ale zaświadczenie czy recepta już tak. Z kolei aby uzyskać pozwolenie na przewóz zwierząt trzeba mieć poświadczone wszystkie niezbędne szczepienia, co także trochę może wydłużyć czas oczekiwania na wydanie decyzji.

Islandia jest gościnnym krajem i niech was nie zmylą zagmatwane przepisy, wprowadzane w Islandii zawsze jako odpowiedź na pewne konkretne zagrożenia, ale po ustaniu zagrożenia nie mieniane do pierwotnej postaci.

Jedna odpowiedź na „Islandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *