Iran

Oficjalna nazwa: Iran, Islamska Republika Iranu
Oryginalna nazwa: جمهوری اسلامی ایران
Stolica: Teheran
Ludność: 70 495 782
Powierzchnia: 1 648 195 km²
Język: perski
Waluta: 1 rial irański (IR), ceny są przeważnie podawane w tomanach (1 toman = 10 riali)
Największe miasta: Meszhed, Isfahan – liczba mieszkańców, Tebriz, Sziraz


Mapa Iranu
Iran mapa

Iran, który Iranem, a nie Persją stał się dla europejczyków w dwudziestym wieku, jest dużym państwem na Bliskim Wschodzie, słynącym głównie z wydobycia ropy naftowej i kontrowersyjnych wypowiedzi przywódców oraz ich totalitarnych zapędów. Wycieczki do Iranu zdarzają się rzadko, są niezbyt bezpieczne i w gruncie rzeczy dla wielu osób mało pasjonujące, o ile nie jest się miłośnikiem kultury islamskiej.

Warunki naturalne.
Iran jest krajem wyżynnym i górzystym, z najwyższym szczytem, wulkanem Demawend, o wysokości przeszło pięciu tysięcy sześciuset metrów powyżej poziomu morza. Wnętrze kraju zajęte jest przez pustynne równiny, niziny zaś znajdują się jedynie wzdłuż wybrzeży i mają formę wąskich pasów.
Nie dla turystów.

Obraz Iranu rysowany przez zachodnie media jest wyolbrzymiony i przerysowany, noszący wyraźne ryzy niezrozumienia kultury islamskiej. Nie oznacza to jednak, że Iran jest państwem przyjaznym turystom- muszą się oni podporządkować surowym normom prawa koranicznego, które sprawiły też, że w kraju tym instytucjonalizowanie kultury nie wyszło jej na dobre, ponieważ w tym procesie zniszczono wiele niemuzułmańskich dzieł sztuki. Poważnym problemem jest też tak naprawdę permanentne zagrożenie wojną ze strony Stanów Zjednoczonych, przez co niemożliwe stałoby się, i tak już wystarczająco trudne, uzyskanie pomocy konsularnej. Jak w wielu państwach islamskich, system wymiaru sprawiedliwości jest bardzo surowy, a do tego inercja sprawia, że już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa jest bardzo poważnym problemem. Każdą trudność należy uznać za szczególnie dotkliwą, jeśli dotyczy ona kobiety, ponieważ zgodnie z irańskim prawem, kobieta musi mieć opiekuna-mężczyznę, któremu przysługuje z tego tytułu szereg uprawnień i obowiązków.

3 odpowiedzi na „Iran

  1. Michał pisze:

    Bardzo tendencyjny opis. Byłem w Iranie z narzeczoną w przeciągu ostatnich 3 miesięcy i muszę przyznać że jest w nim bardzo bezpiecznie. A najważniejsze to bardzo pozytywny stosunek Irańczyków do turystów. I to zarówno normalnych ludzi, jak i policjantów. Status kobiety jest znacznie lepszy niż w krajach arabskich. Z rozmów z Irańczykami wynika, że one same sprzeciwiły się np. wycofaniu podziału przedziałów na męskie/żeńskie w komunikacji miejskiej, bo wygodnie im jeździć w mniej obleganych żeńskich (ku sprawiedliwości: kobieta może wsiąść do męskiego, mężczyzna do damskiego nie. Z drugiej strony zauważyłem, że przy dużym oblężeniu metra wielu mężczyzn siada w przedostatnim wagonie, mimo znaku “only for woman”, zostawiając tylko ostatni wyłącznie dla kobiet. Na koniec dodam, że nie jestem żadnym entuzjastą kultury islamskiej, ale jestem młody i jak mam jechać na wakacje do Hiszpanii, to już wole zobaczyć coś bardziej hardcoreowego. Hiszpanie zwiedzę na emeryturze… jak dożyję 😉 pozdrawiam i życzę więcej obiektywizmu, a może dystansu do przekazów medialnych kreujących “jedyną prawdę”.

  2. Michał pisze:

    Łoj a teraz wpadka i zamiast mapy Iranu mamy w linku mapy Iraku… redakcjo! popraw się! 😉

  3. Państwa Świata pisze:

    Małe niedopatrzenie. Poprawione 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *