Oficjalna nazwa: Irak, Republika Iraku
Oryginalna nazwa: جمهورية العراق, كۆماری عێراق
Stolica: Bagdad
Ludność: 30 399 572
Powierzchnia: 438 317 km²
Język: arabski, kurdyjski (w regionach kurdyjskich)
Waluta: 1 dinar iracki (ID) = 1000 filów
Miasta: Al Basrah, Al Kut, An Najaf, Ar Rutbah, Arbil, Bagdad, Karbala, Mosul
Irak, położony nad Zatoką Perską, uznawany jest za miejsce, w którym rozwijały się jedne z najwcześniejszych cywilizacji, w tym między innymi cywilizacja Sumerów. Niestety później, a nie była to domena wyłącznie dwudziestego wieku, kraj ten stał się znany głównie z powodu wieloletnich konfliktów, często o zasięgu szerszym niż regionalny.
Warunki naturalne.
Irak nie jest, jak się powszechnie sądzi, krajem pustynnym. Jedynie na zachodzie i południowym zachodzie znajdują się regiony pustynne, i to także niezbyt typowe, ponieważ obejmujące także obszary bagniste oraz wiele mniejszych zbiorników wodnych. U zejścia Eufratu i Tygrysu w rzekę Szatt al-Arab istniały do niedawna olbrzymie trzcinowiska i mokradła, które jednak niemal całkowicie osuszono.
Kamień na kamieniu.
Ponieważ w zasadzie od początku swojej historii, region ten, ze względu na bogate zasoby naturalne i strategiczne położenie, stawał się wielokrotnie areną krwawych wojen, nie ostały się prawie żadne zabytki świadczące o kulturze dawnych mieszkańców tego regionu. Każda wojna zmieniała tez kulturę mieszkańców, dlatego dziś nie powinno się raczej liczyć na odszukanie akcentów regionalnych, chyba że związanych z religią.
Po Iraku praktycznie nie da się podróżować. Z jednej strony spowodowane jest to działaniami wojennymi (niezależnie od tego, czy nazywają się misją szkoleniową, stabilizacyjną czy po prostu wojną), a z drugiej, brakiem dobrej sieci transportowej. Drogi są w kiepskim stanie, często zaminowane, natomiast kolej nigdy nie funkcjonowała zbyt dobrze i nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy Iraku, sfrustrowani stałą obecnością obcych żołnierzy, nieprzychylnie patrzą na przybyszów, zdarzają się także akty przemocy względem nich, a uzyskanie pomocy konsularnej jest zazwyczaj niemożliwe.