Oficjalna nazwa: Gwinea, Republika Gwinei
Oryginalna nazwa: République de Guinée
Stolica: Konakry
Ludność: 9 950 670
Powierzchnia: 245 857 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank gwinejski (FG) = 100 centymów
Największe miasta: Konakry, Kankan, Kindia i Labé.
Gwinea położona jest nad Oceanem Atlantyckim i jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Turyści do Gwinei docierają rzadko, nawet z ościennych państw nie ma zbyt wielu propozycji podróży w tę stronę.
Warunki naturalne.
Gwinea jest w przeważającej części krajem wyżynnym i niskich gór. Najwyższy punkt to masyw Nimba, wznoszący się na niespełna tysiąc osiemset metrów nad poziomem morza. W szacie roślinnej dominują formacje trawiaste, jedynie w pasie nadbrzeżnych nizin roślinnością naturalna są lasy, obecnie jednak bardzo skąpe ze względu na działalność człowieka.
Przemysł, a nie turystyka.
Głównym źródłem dochodu Gwinei jest wydobycie boksytów, ponieważ to Gwinea pokrywa jedną trzecią światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Dla transportu tego materiału, jak również innych surowców mineralnych, istnieją specjalne linie kolejowe – kolej pasażerska w Gwinei nie funkcjonuje, cała sieć kolejowa o łącznej długości około tysiąca dwustu kilometrów przeznaczona jest do transportu towarowego. Podobnie zresztą drogi, po których kursują głównie konwoje kopalń i przetwórców, a transport zbiorowy praktycznie nie istnieje.
Kultura Gwinei nie jest zinstytucjonalizowana, jedynie w większych miastach znajdują się muzea, choć ich poziom jest raczej poniżej średniej, nawet dla Afryki. Baza noclegowa jest niezbyt duża, na dość niskim poziomie. Główną turystyczną atrakcją Gwinei są wyprawy safari organizowane przez firmy ściśle współpracujące z aparatem państwowym. Stworzone rezerwaty często funkcjonują jedynie na papierze, w praktyce bowiem zwierzyna w nich jest kłusowana za cichym pozwoleniem rządu i przekupionych strażników rezerwatu, a mogłyby być to miejsca najbardziej dla turystów atrakcyjne, ponieważ przyroda Gwinei jest naprawdę niepowtarzalna.