Gwinea Bissau

Oficjalna nazwa: Gwinea Bissau, Republika Gwinei Bissau
Oryginalna nazwa: Repùblica da Guiné-Bissau
Stolica: Bissau
Ludność: 1 475 000
Powierzchnia: 36 120 km²
Język: portugalski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów; obowiązuje od 1 maja 1997 po wstąieniu Gwinei Bissau do Zachodnioafrykańkiej Unii Walutowej


Mapa Gwinea Bissau
Gwinea Bissau mapa

Gwinea Bissau to niewielkie państwo zachodniej Afryki, zajmujące część kontynentalną oraz wiele przybrzeżnych wysp i wysepek, z których największe skupione są w Archipelagu Bijagós. Niestety, bieda i powszechna korupcja uczyniły ten kraj atrakcyjnym głównie dla karteli narkotykowych powiązanych z gangami kolumbijskimi.

Warunki naturalne.
Gwinea Bissau jest krajem nizinnym, a najwyższy punkt osiąga wysokość zaledwie trzystu metrów. Wybrzeże kraju oraz większość wysp ma charakter bagienny, natomiast wnętrze kraju zdominowane jest przez formacje trawiaste w postaci różnych odmian sawanny.

To nie miejsce na wakacje.
Gwinea Bissau nie jest dobrym miejscem na wakacje. Z jednej strony przemawia za tą tezą permanentny brak miejsc noclegowych i bazy turystycznej sensu lato, natomiast z drugiej strony dochodzą jeszcze niemalże regularne zamachy stanu, pucze i zabójstwa przywódców. Zdecydowanie nie można powiedzieć, żeby Gwinea Bissau miała być państwem spełniającym standardy demokratyczne, a odkąd porządku w kraju pilnuje skorumpowana przez kartele narkotykowe policja, nie można być pewnym swojego bezpieczeństwa. Uzyskanie pomocy konsularnej jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe.

Gwinea Bissau i bez tego nie jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, ponieważ brakuje dróg i sieci kolejowej, nie ma form zinstytucjonalizowanej kultury, krajobraz podobny można zobaczyć w wielu bezpieczniejszych krajach afrykańskich, a przy tym gdzie indziej znacznie łatwiej jest znaleźć spokojne miejsce na nocleg.

Problemem mogą być także bariery językowe- tylko kilkanaście procent ludności potrafi posługiwać się urzędowym językiem, jakim jest portugalski, natomiast na co dzień w użyciu są miejscowe dialekty i narzecza z różnych rodzin językowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *