Gwatemala

Oficjalna nazwa: Gwatemala, Republika Gwatemali
Oryginalna nazwa: República de Guatemala
Stolica: Gwatemala
Ludność: 12 013 907
Powierzchnia: 108 890 km²
Język: hiszpański
Waluta: 1 quetzal (Q) = 100 centavos
Największe miasta: Guatemala, Mixco, Villa Nueva, Quetzaltenango, Petapa, Escuintla, San Juan Sacatepéquez, Chinautla, Villa Canales, Chimaltenango


Mapa Gwatemala
Gwatemala mapa

Gwatemala to państwo środkowej Ameryki, mające dostęp do oceanów Atlantyckiego i Spokojnego. Jest zwane czasem ostatnim bastionem Majów, ponieważ spora część tego stosunkowo młodego społeczeństwa kultywuje tradycje i wierzenia tej najpotężniejszej z dawnych amerykańskich cywilizacji.

Warunki naturalne.
W pasach obu wybrzeży krajobraz pozostaje głównie nizinny, natomiast w centralnej części kraju mieszczą się łańcuchy górskie o równoleżnikowym układzie. Sieć rzeczna Gwatemali jest dobrze rozwinięta, choć dominują niezbyt długie rzeki o charakterze wód górskich, nieczęsto używane jako drogi transportowe.
Niepodległy, ale niespokojny.

Gwatemala bardzo szybko uzyskała niepodległość – stało się to w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Dla mieszkańców Gwatemali nie oznaczało to jednak nadejścia spokojniejszych czasów. Nawet dziś kraj ten jest areną walk między lewicową partyzantką URNG a siłami rządowymi. Stąd też nie jest to kraj polecany na bezpieczne i beztroskie wakacje. Także zagrożenie pospolitą przestępczością jest duże, a sieć transportowa i komunikacyjna są dość mocno zaniedbane. Niemniej jednak na terenie Gwatemali znajduje się sporo miejsc ciekawych i wartych zobaczenia, choć o wielu z nich milczą przewodniki. Wiele zabytków nie doczekało się odpowiedniej pomocy konserwatorskiej, a kultura jest kiepsko zinstytucjonalizowana.

Postępując zgodnie z zaleceniami lokalnych władz można w Gwatemali spędzić miłe i bezpieczne wakacje, ale na pewno ceną, jaką przyjdzie za to zapłacić, będzie brak możliwości dotarcia w kilka bardzo ciekawych miejsc, zwłaszcza że niekiedy nawet całe miasteczka są praktycznie zarządzane przez grupy przestępcze, a policja jest skorumpowana na wskroś i ciężko jest uzyskać pomoc konsularną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *