Oficjalna nazwa: Gujana Francuska
Oryginalna nazwa: Région Guyane
Stolica: Kajenna
Ludność: 221 500
Powierzchnia: 86 504 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank francuski = 100 centymów
Największe miasta: Kajenna, Saint-Laurent-du-Maroni, Kourou, Matoury, Remire-Montjoly
Gujana Francuska jest terytorium zamorskim Francji, w związku z czym traktowana jest jako integralna jej część, a co za tym idzie przynależy do Unii Europejskiej, co ma spore znaczenie, bo praktycznie zmienia status tego południowoamerykańskiego obszaru. Choć na terenie tym występują ruchy narodowowyzwoleńcze, Francja traktuje swoje największe terytorium zamorskie bardzo ostrożnie, przyznając mu pewne przywileje choćby dlatego, że to w Gujanie zlokalizowany jest jedyny francuski kosmodrom.
Warunki naturalne.
W krajobrazie Gujany Francuskiej dominują niziny, jedynie w części południowej i środkowej znajdują się niewyraźne, niskie, słabo zaznaczone pasma Wyżyny Gujańskiej. Ponieważ obszar ten nigdy nie był silnie zaludniony, nadal zresztą nie jest, sporą część, bo około czterech piątych całego obszaru, pokrywają wiecznie zielone lasy wilgotne, pozostała część natomiast niezbyt żyzne sawanny. Wzdłuż wybrzeża- Gujana Francuska położona jest nad Atlantykiem- rozciągają się pasy zarośli mangrowych i lasów namorzynowych.
Francja za oceanem.
Ponieważ na terenie dzisiejszej Gujany Francuskiej osadnictwo nigdy nie było dobrze rozwinięte, teren ten stał się w zasadzie miniaturową Francją. Poza tym, że oczywiście obowiązują tam choćby zasady celne identyczne z tymi, które dotyczą kontynentalnej części Unii Europejskiej. Kultura rdzenna Gujany Francuskiej reprezentowana jest bardzo słabo, natomiast ewentualne dowody kultury materialnej są słabo zachowane. Jest to dobry kraj dla osób, które chciałyby zobaczyć niepowtarzalną przyrodę ameryki południowej, pod warunkiem jednak, że je na to stać. Gujana Francuska jest bowiem krajem najdroższym na kontynencie, choć sama jako terytorium jest bardzo niestabilna finansowo i politycznie. Ceny nawet kilkanaście razy przewyższają te obowiązujące na kontynencie europejskim, natomiast zaopatrzenie jest widocznie słabsze.
Gujana Francuska to także oaza europejskości jeśli chodzi o kuchnię, choć wyjściowe przepisy, głównie kuchnie francuskiej, ale także brytyjskiej czy niemieckiej, zostały tu zmodyfikowane i przemieszały się z rdzennymi recepturami, skutkiem czego kuchnia Gujany Francuskiej jest jednocześnie podobna do potraw naszego kręgu kulturowego, ale w tym podobieństwie, w szczegółach uwidaczniają się wpływy amerykańskie, dość niewyraźne jak na państwo położone przy granicy Brazylii.
Bezpieczeństwo i podróże.
Na obszarze Gujany Francuskiej nie obowiązują żadne ograniczenia w ruchu. Jest to także kraj stosunkowo bezpieczny jeśli chodzi o pospolitą przestępczość, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że region ten jest politycznie niestabilny. Przed ewentualnym wyjazdem rozsądnie jest sprawdzić aktualny poziom zagrożenia i w razie konieczności przełożyć albo odwołać wakacje. Na miejscu turysta może czuć się względnie bezpiecznie, na wszelki wypadek jednak nie należy wypuszczać się na dłuższe samodzielne wyprawy, ani też nocować nocą poza hotelem czy pensjonatem, nie wspominając o samotnych wyprawach do lasu równikowego.
Do Gujany można dotrzeć samolotem albo z krajów ościennych autobusem. W samej Gujanie można poruszać się po kiepskiej jakości drogach albo morzem i rzekami. Ostatnia opcja jest najsilniej zakorzeniona w lokalnej kulturze, a przy okazji także najtańsza i najbardziej niezwykła pod względem krajobrazowym. Jazda własnym samochodem jest raczej niezbyt dobrym pomysłem, zwłaszcza że stan techniczny większości pojazdów pozostawia trochę do życzenia, podobnie zresztą jak stan dróg.