Oficjalna nazwa: Gibraltar
Oryginalna nazwa: جبل طارق – Dżabal al-Tarik
Stolica: Gibraltar
Ludność: 28796
Powierzchnia: 6,5 km²
Język: angielski, hiszpański
Waluta: funt gibraltarski = 100 pensów
Największe dzielnice: Upper Town, Town Area, South District, Sandpits Area, Reclamation Areas, North District, East Side.
Gibraltar jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, ale pretensje do niego roszczą sobie także Hiszpanie. Półwysep, a ściślej rzecz biorąc miasto o tej samej nazwie to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie- gęstość zaludnienia to ponad siedem tysięcy osób na kilometr kwadratowy. Choć konstytucja uniezależniająca Gibraltar od Korony Brytyjskiej została wprowadzona kilka lat temu to jednak Wielka Brytania zachowuje kontrolę nad obronnością, polityką zagraniczną i finansami Gibraltaru.
Warunki naturalne.
Gibraltar nie posiada żadnych bogactw naturalnych, a na dodatek cierpi na niedostatek słodkiej wody. Z tego powodu wodę deszczową zbiera się w specjalnych zbiornikach skalnych oraz przeprowadza odsalanie wody morskiej. Półwysep Gibraltarski w połowie zajęty jest przez miasto z portami, natomiast drugą część zajmuje struktura o samowyjaśniającej się nazwie: The Rock. Jest to olbrzymia masyw wapienny, z zewnątrz będący rezerwatem przyrody, a wewnątrz skrywający jedną z największych naturalnych twierdz na świecie.
Dobre miejsce na wypoczynek.
Drugim, zaraz po handlu morskim, źródłem dochodów Gibraltaru jest turystyka. Choć poza Skałą Gibraltarską w mieście nie ma zasadniczo żadnych ważniejszych zabytków ani innych obiektów godnych uwagi, Gibraltar każdego roku odwiedza między cztery a pięć milionów zagranicznych turystów. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że Gibraltar stanowi znakomitą bazę wypadową i na kontynent afrykański, i na europejski, a dodatkowo jeszcze otwiera drzwi na Morze Śródziemne. Lokalizacja miasta jako portu sprawiła, że turyści chętnie przyjeżdżają do Gibraltaru, a następnie ruszają w dalszą podróż. Nie oznacza to jednak, że nie zostawiają i w tym miejscu znacznej części swoich oszczędności.
Jak dotrzeć?
Gibraltar jest strategicznie położony, więc dotarcie do tego zakątka nie jest wielkim problemem. Z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii można dolecieć do miasta samolotem, dodatkowo z Hiszpanii także dojechać autobusem. Głównym sposobem dotarcia na półwysep pozostaje jednak droga wodna. Gibraltar od wieków był ważnym portem przeładunkowym, a także warownią broniąca wstępu na wody Morza Śródziemnego.
Kultura.
Gibraltar jest miastem, w którym mieszają się wpływy angielskie, arabskie i andaluzyjskie. Mozaika to jest widoczna także w charakterach mieszkańców miasta, które stanowią mieszankę flegmy londyńczyka i ekspresyjności Hiszpana. Ludzie są otwarci, ale też niektórzy dystansują się od spraw bieżących, a na przyjezdnych patrzą z udawaną wyższością, która znika wraz z pierwszym podaniem dłoni. Mieszkańcy miasta to przede wszystkim pracowici i pomocni ludzie, którzy zawsze podpowiedzą i doradzą, często także stając się przewodnikami swoich gości. Półwysep zazwyczaj zwiedza się pieszo, więc pomoc przewodnika jest mile widziana. Można także wyruszyć na krótką wycieczkę autobusem lub taksówką. Najczęściej jednak drogi z Gibraltaru prowadzą do Maroka, które jest jakby powiększonym Gibraltarem, z wielokrotnie większymi targowiskami, bardziej wyrazistymi wydarzeniami. Sam Gibraltar natomiast nie organizuje większych festiwali ani wydarzeń, jedynie rocznica referendum z dwa tysiące siódmego roku jest obchodzona w randze święta państwowego, i wtedy dzieje się trochę więcej. Gibraltar do spokojne miejsce, nie licząc może ruchliwych portów pasażerskich i handlowych czy lotnisk i miejskiego bazaru. Nawet jednak w tych miejscach przez cały rok daje się zauważyć nieco bardziej wakacyjny tryb życia, czas płynie wolniej, a ludzie nie są nerwowi jak na kontynencie.