Ghana

Oficjalna nazwa: Ghana, Republika Ghany
Oryginalna nazwa: Republic of Ghana
Stolica: Akra
Ludność: 23 000 000
Powierzchnia: 239 460 km²
Język: angielski
Waluta: 1 nowe cedi (C) = 100 pesewa
Największe miasta: Akra, Navrongo, Asamankese, Sunyani, Cape Coast, Elmina, Kumasi, Nsawam, Takoradi, Tamale, Tarkwa


Mapa Ghana
Ghana mapa

To stosunkowo niewielkie i niezbyt gęsto zaludnione państwo w zachodniej Afryce do niedawna jeszcze było areną zamachów stanu i ciągłego zmieniania praw. Wydarzenia te, choć miały miejsce niemal dwadzieścia lat temu, do dziś kładą się cieniem na Ghanę: jest to państwo dość biedne i odwiedzane mniej chętnie niż choćby Wybrzeże Kości Słoniowej, z którym graniczy. Największym skarbem Ghany są lasy tropikalne, które zajmują ponad jedną trzecią całego kraju, ale ich powierzchnia zmniejsza się, aby zaspokoić popyt przemysłu papierniczego.

Warunki naturalne.

Dzięki położeniu nad Oceanem Atlantyckim klimat Ghany jest dość stały. Jest to kraj nizinny z niewielką ilością obszarów wyżynnych, a najwyższy punkt to Mount Afadjato z wysokością ośmiuset osiemdziesięciu metrów nad poziomem morza. Ciekawostką z pogranicza natury i działalności ludzkiej jest obecność największego na świecie sztucznego jeziora, Jeziora Wolta na rzece o tej samej nazwie.

Kraj wielu języków.

Szacuje się, że w Ghanie używa się na co dzień kilkunastu języków, z których najpospolitszy jest język Asante, którym posługuje się jednak niespełna piętnaście procent ludności. Angielski znany jest jedynie w większych miastach, gdzie ruch turystyczny jest większy. Drugim po Asante językiem jest Ewe, dalej Boron, Dagomba, Dangme, Dagarte i inne. Każdy z nich występuje jednak zazwyczaj w kilku dialektach i odmianach a drzewo rodowe języków jest bardzo skomplikowane, skutkiem czego nie są one do siebie zbytnio podobne.

Kraj wojowników.

Słowo „ghana” w języku Asante oznacza „władcę-wojownika”. Doskonale oddaje to walkę z kolonizacją brytyjską, która objęła Ghanę dopiero w początku dwudziestego wieku. Jarzmo kolonializmu zostało zrzucone w niespełna pięćdziesiąt sześć lat później, co nie oznacza, że Wielka Brytania nie wywarła żadnego wpływu na rozwój tego obszaru. Do dziś Ghana jest krajem w którym niezadowolenie społeczne i frustracja czasem znajduje ujście w przemocy. Jeśli chodzi o turystykę, to jest ona dość słabo rozwinięta, co także w dużej mierze wynika właśnie z problemów wewnętrznych tego kraju, których nie udało się do końca zażegnać, choć wiele razy osiągano kompromisy w wielu istotnych kwestiach. To, co Ghana ma do zaoferowania turystom to tradycyjne wybrzeże, na którym luksusowych hoteli praktycznie nie ma, można za to wynająć domek albo pokój przy tradycyjnym gospodarstwie i korzystać z możliwości popatrywania mieszkańców Ghany, na wybrzeżu głównie rybaków, w ich codziennej pracy. W ten sposób można także odwiedzić tradycyjne place targowe i tam zdobyć najwspanialsze pamiątki, często w formie glinianach naczyń albo wyrobów z muszli. W okolicy zajętej przez las tropikalny turystyka niemal całkowicie zamiera, choć z rzadka podejmowane są wyprawy w głąb lasu. Częściej jednak jako bazę wypadową wybiera się inne kraje, bo w Ghanie przemysł papierniczy zajął praktycznie cały las na pniu i wiele obszarów jest wręcz ogrodzonych, albo karczowanych w zastraszającym tempie, a wstęp tam jest wzbroniony. Strata środowiska naturalnego będzie dla turystyce w Ghanie poważnym ciosem, choć dla gospodarki turystyka nie stanowi wielkiego źródła dochodu. Na pograniczu Ghany i Wybrzeża Kości słoniowej widać, jak wiele oba te kraje dzieli w kwestii organizacji wypoczynku turystycznego, i może po części dlatego wiele osób wybiera właśnie państwa ościenne, a nie samą Ghanę, do której udają się jedynie na krótsze wycieczki na kilka dni lub nawet jednodniowe, choć te ostatnie są raczej rzadkie. Najwyraźniej kraj wojowników nie najlepiej radzi sobie z podejmowaniem gości.

Jedna odpowiedź na „Ghana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *