Gambia

Oficjalna nazwa: Gambia, Republika Gambii
Oryginalna nazwa: Republic of The Gambia
Stolica: Bandżul
Ludność: 1 690 000
Powierzchnia: 11 295 km²
Język: Bandżul
Waluta: 1 dalasi (D) = 100 butut
Największe miasta: Bakau, Bandżul, Bansang, Barra, Basse Santa Su, Brikama, Farafenni, Gunjur, Janjanbureh (Georgetown), Kerewan, Kuntaur, Mansa Konko, Serrekunda, Soma, Sukuta


Mapa Gambii
Gambia mapa

Gambia to najmniejsze spośród państw Afrykańskich. Zajmuje wąski, bo zaledwie pięćdziesięciokilometrowej szerokości pas po obu stronach dolnego biegu rzeki Gambii i z zachodu ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Ewenementem na skalę kontynentu jest także fakt, że to wielokulturowe państwo nie jest stale targane wewnętrznymi konfliktami etnicznymi.

Warunki naturalne.
Rzeka Gambia, stanowiąca główny element krajobrazu, płynie prosto pomiędzy piaszczystymi wzgórzami porośniętymi sawanną, choć w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki rozwijają się bujne lasy namorzynowe i bagna, natomiast u wybrzeży oceanu – lasy galeriowe. Wzgórza mają charakter akumulacyjny i nie są wysokie, ponieważ maksymalna wysokość wzniesienia w Gambii to pięćdziesiąt kilka metrów.

Niewielki, ale warty zobaczenia.

Gambia nie przechowuje żadnych wartościowszych skarbów kultury niematerialnej, co jednak nie oznacza, że nie warto jej odwiedzić. Nie jest to wprawdzie państwo, do którego można się wybrać na dłuższą wycieczkę, ale krótsze wypady z państw ościennych mogą być bardzo przyjemne. Każde z plemion zamieszkujących Gambię, a tych największych jest kilkanaście, zachowało swoją odrębność kulturową, często także posługując się przy tym swoimi rodzimymi językami, narzeczami i dialektami.

W Gambii nie istnieją linie kolejowe. Transport odbywa się średnio komfortowymi szlakami drogowymi albo, częściej, rzeką Gambią, a dotyczy to zarówno towaru jak też i ludzi. Baza noclegowa w Gambii rozwinięta jest przeciętnie, niemniej jednak wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony turystów, kraj ten coraz lepiej przygotowany jest na podejmowanie zagranicznych gości, na co bez wątpienia ma wpływ stabilna sytuacja polityczna oraz stabilna, aczkolwiek nie najlepsza, koniunktura gospodarcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *