Gabon

Oficjalna nazwa: Gabon, Republika Gabońska
Oryginalna nazwa: République Gabonaise
Stolica: Libreville
Ludność: 1 454 867
Powierzchnia: 267 667 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Libreville, Port Gentil, Franceville (Masuku), Oyem, Moanda, Mouila, Lambaréné, Tchibanga, Koulamoutou, MakokouGabon mapa

Gabon jest jednym z najbogatszych państw Czarnej Afryki. Bardzo wysokie, jak na warunki afrykańskie, PKB jest wynikiem nałożenia się efektu niewielkiej populacji i zasobnych złóż cennych minerałów. W drugiej połowie piętnastego wieku tereny dzisiejszego Gabonu zostały zajęte przez Portugalczyków, natomiast w późniejszym okresie kontrolę nad regionem przejęła Francja, która utrzymywała kolonię w Gabonie do roku tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego.

Warunki naturalne.
Gabon to kraj położony w równikowej afryce u wybrzeży Pacyfiku. Silnie rozczłonkowana linia brzegowa ma długość ponad ośmiuset kilometrów, natomiast środowisko naturalne, pomimo aktywnego wydobywania minerałów, zachowane jest w bardzo dobrym stanie, a także chronione w unikatowych parkach narodowych, do których wstęp jest częściowo ograniczony. Dominuje krajobraz wyżynny z niewysokimi górami przekraczającymi tysiąc metrów wysokości nad powyżej poziomu morza. Wśród bogactw mineralnych, jakie przyczyniły się do gospodarczego rozwoju Gabonu należy wymienić rudy żelaza, manganu oraz urany oraz węgiel kamienny i ropę naftową. Gabon jest także największym w regionie producentem energii wodnej.

Drogie wakacje.
Osoby decydujące się na spędzenie wakacji w Gabonie muszą mieć dość pokaźny portfel. Jest to jeden z najdroższych krajów afryki. Dzień spędzony w Gabonie i to wcale nie w zbytku to koszt około stu do dwustu dolarów amerykańskich. Niezbyt tanie jest poruszanie się po kraju. Najlepszym punktem zaczepienia są linie lotnicze, które łączą około dwustu lotnisk na terenie kraju. Niewiele tańsze są podróże minibusami i taksówkami. Także benzyna i wynajem samochodu nie należą do dóbr łatwo dostępnych.

W zamian za tak wysoką cenę Gabon oferuje jedne z najbezpieczniejszych w Afryce miejsc wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że jest to kraj bezpieczny, zwłaszcza nocą i w dzielnicach oddalonych od centrów miast. Stosunkowo duży wskaźnik przestępczości odnotowuje się także na niestrzeżonych plażach i jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie to można by na plus zaliczyć niskie zagrożenie terroryzmem- jedynie pospolite przestępstwa, kradzieże kieszonkowe czy kradzieże bagażu zdarzają się częściej.

Pomimo wielu bogactw naturalnych, Gabon jest państwem, które cierpi na niedostatek podstawowego dobra, którym jest woda. Dlatego warto zadbać o to, żeby pod ręką mieć opakowanie tabletek do oczyszczania wody, a w ramach własnych możliwości także wodę mineralną. Ciężko jest także z zaopatrzeniem aptek, więc najpotrzebniejsze leki warto zabrać ze sobą.

Afryka z francuskim akcentem.
W kulturze Gabonu silne piętno pozostawił po sobie okres kolonialny, kiedy to obszar dzisiejszego Gabonu zajęty był przez Francuzów. Wpływ kultury francuskiej widoczny jest nie tylko w strukturze językowej, ale także choćby w kuchni gabońskiej, często czerpiącej właśnie ze wzorców zachodniej europy, a zwłaszcza Francji. Gabon jest krajem, jak na afrykę, tolerancyjnym i nauczonym życia w zgodzie z turystami. Tutejsi mieszkańcy nie afiszują się ze swoimi poglądami czy wiarą, jednak tego samego wymagają od gości: poszanowania miejscowych zwyczajów i nienachalnego praktykowania własnych. Wpływy francuskie zaznaczają się także w prawodawstwie, które dość nieprzychylnie rozstrzyga kwestie związane z niedopełnieniem formalności przy wjeździe do kraju lub wyjeździe z niego. Zasadniczo jednak standardy prawne Gabonu nie odbiegają od tych znanych w zachodniej europie, tym bardziej że Gabon jest krajem chrześcijańskim, a więc o wspólnym z Europą pniu kulturowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *